HUBY

Huby sú fascinujúcim a rozmanitým kráľovstvom prírody, ktoré zohráva kľúčovú úlohu nielen v našich ekosystémoch, ale aj v našich kuchyniach. Od aromatických hríbov a kuriatok až po exotické druhy ako shiitake či hlivu ustricovú, huby sú neodmysliteľnou súčasťou mnohých tradičných aj moderných receptov. Ich výnimočná chuť a nutričné vlastnosti robia z húb ideálnu ingredienciu pre vegetariánov aj milovníkov mäsa.

Či už ich pridáte do polievok, omáčok, rizota, alebo ich jednoducho opečiete na masle, huby dokážu povýšiť každé jedlo. Objavte s nami svet húb, ktoré môžete nielen zbierať v našich lesoch, ale aj pestovať doma. Naučte sa, ako správne skladovať, pripravovať a využívať huby vo vašej kuchyni, aby ste si ich chuť mohli vychutnávať po celý rok.

Sortiment húbViac produktov

huby z pohľadu kuchára

Hríb smrekový

Hríb smrekový je jednou z najvyhľadávanejších a najviac cenených húb v kuchyni. Jeho pevné, mäsité telo a jemná, no zároveň výrazná chuť robia z neho výbornú prísadu do rôznych jedál. Hríb je ideálny na prípravu omáčok, polievok, rizota alebo ako doplnok k mäsovým jedlám. Môže sa sušiť alebo zamraziť, čím si zachováva svoju chuť aj mimo sezóny. Jeho intenzívna aróma po sušení ešte zosilnie, čo ho robí ideálnym na dochutenie jedál počas zimy.

Hliva ustricová

Hliva ustricová dostala svoje meno podľa klobúkov, ktoré tvarom aj farbou pripomínajú ustrice. Je to chuťovo výborná huba so sladkastou príchuťou a silnou hubovou vôňou. Staršie exempláre môžu byť húževnatejšie, ale stále sú vhodné na úpravu, ako je dusenie (napríklad hlivový perkelt). V kuchyni sa využíva v polievkach, omáčkach, pod mäso, do šalátov či na zapekanie s vajcami. Je vhodná aj na sušenie a konzervovanie v rôznych nálevoch.

Šampiňón krémový

Krémové šampiňóny sú aromatickejšie ako biele a sú obľúbené najmä vo Francúzsku. Táto huba má jemnú, lahodnú chuť a príjemnú vôňu, čo ju radí medzi najlepšie pečiarky. Sú dostupné celoročne, takže sú výbornou ingredienciou na rôzne jedlá, od jednoduchých príloh až po zložité omáčky.

Kuriatko jedlé

Kuriatko jedlé je známe svojou zlatožltou farbou. Má jemnú, mierne pikantnú chuť a pevnú textúru, ktorá si zachováva tvar aj po varení. Kuriatko je vynikajúce na dusenie, vyprážanie či pridanie do omáčok a rizota. Je vhodné aj na sušenie, pričom si zachováva svoju špecifickú arómu. V kuchyni sa často kombinuje s bylinkami a smotanovými omáčkami, ktoré podčiarkujú jeho jemnú chuť.

Shiitake

Huba shiitake, ľudovo známa aj ako Húževnatec jedlý, je výborná huba pôvodom z Číny, ktorá sa často využíva v ázijskej kuchyni. Používa sa do wokov, sushi, polievok, cestovín či rizota. Čerstvé shiitake majú jemnú chuť, zatiaľ čo sušené shiitake majú výraznú dymovú vôňu a silnú arómu. Sušené a zomleté shiitake môžu poslúžiť aj ako korenie do jedál, čím im dodajú extra vrstvu chutí.

Shimeji

Shimeji je huba, ktorá je populárna najmä v Ázii, obzvlášť v Japonsku. Využíva sa prevažne v ázijskej kuchyni na prípravu pokrmov vo woku, do polievok či s čínskymi rezancami. Je známa svojou jemnou textúrou a jemne orechovou chuťou, čo z nej robí ideálnu prísadu do rôznych jedál. Shimeji si zachováva svoju pevnosť aj po varení, čím pridáva jedlám nielen chuť, ale aj zaujímavú konzistenciu.

Judášovo ucho

Judášovo ucho je huba, ktorá je známa svojou gumovitou textúrou a jemnou, neutrálnejšou chuťou. Často sa používa v ázijskej kuchyni, kde slúži ako výborná prísada do polievok, šalátov alebo jedál pripravených vo woku. Vďaka svojej štruktúre dokáže dobre absorbovať chute z iných ingrediencií a dodať jedlu zaujímavú textúru. Najčastejšie sa používa sušené a pred prípravou sa rehydratuje, čím sa znovu získa jeho pružná konzistencia.
Sortiment húbViac produktov

Zaujímavosti o hubách

Ako huby skladovať?

Skladovanie húb vyžaduje jemný prístup, aby si zachovali čerstvosť a chuť. Čerstvé huby je najlepšie uchovávať v chladničke, v papierovom alebo látkovom vrecku, ktoré umožňuje prúdenie vzduchu a zabraňuje ich vlhnutiu a hnilobe.

Ak máte viac húb, než dokážete spotrebovať, môžete ich vysušiť alebo zamraziť. Sušené huby stačí uložiť do vzduchotesnej nádoby na suchom mieste, zatiaľ čo huby pred zmrazením ľahko sparte v horúcej vode.

V METRO ponúkame huby čerstvé, sušené, mrazené aj v náleve.

Vedeli ste, že...?

  • Huby nie sú rastliny ani živočíchy, patria do vlastného kráľovstva – Fungi.
  • Najväčší známy živý organizmus na Zemi je podzemná sieť húb Armillaria v Oregone, ktorá sa rozprestiera na ploche viac ako 9 km² a udržuje dažďové pralesy pri živote.
  • Niektoré huby dokážu svietiť v tme vďaka bioluminiscencii. Tento jav možno pozorovať napríklad u druhu Omphalotus olearius.
  • Existuje viac než 10 000 druhov húb, pričom mnohé z nich sú pre človeka ešte stále neznáme.

Hubárčenie na Slovensku 

Slovensko a stredná Európa sú bohaté na rozmanité druhy húb, ktoré sú obľúbené medzi hubármi aj milovníkmi gastronómie.

Medzi najznámejšie druhy v tomto regióne patria hríb smrekový, kuriatka, masliaky či bedle. V slovenských lesoch môžete objaviť desiatky jedlých druhov, ktoré sa zbierajú najmä na jeseň.

Hubárčenie je dlhoročnou tradíciou, ktorá spája ľudí s prírodou a poskytuje príležitosť objaviť čaro lesov. Je však dôležité huby zbierať s opatrnosťou a znalosťou, keďže mnohé, u nás rastúce, sú nejedlé alebo prudko jedovaté.

recepty

Zemiaková polievka s hubami

Zemiaková polievka s hubami

Čas prípravy: 45 min
Náročnosť: Veľmi ľahká
Počet porcií: 10
Celý recept
Konfitované holúbä s hríbovou plnkou a kučeravým kelom

Konfitované holúbä s hríbovou plnkou 

Čas prípravy: 3 hod
Náročnosť: Stredná
Počet porcií: 10
Celý recept
Húbové rizoto

Hubové rizoto

Čas prípravy: 45 min
Náročnosť: Stredná
Počet porcií: 4
Celý recept
Ázijské smažené huby s pak-choi

Ázijské smažené huby s pak-choi

Čas prípravy: 25 min
Náročnosť: Ľahká
Počet porcií: 6
Celý recept