Čabajská klobása

K údenárskym špecialitám Maďarska patria popri maďarskej saláme aj klobásy, ktorých sláva ďaleko prekročila hranice a získali si priaznivcov medzi konzumentmi v rôznych častiach sveta. V sortimente METRO nájdete originálne a vysokokvalitné výrobky z maďarskej produkcie.

Čabajská klobása

VIAC O ČABAJSKEJ KLOBÁSE

Ako sa vyrába

Podobne ako pri iných slávnych špecialitách si producenti presnú receptúru na výrobu čabajky starostlivo strážia. Základom je prvotriedne bravčové mäso v pomere dve tretiny chudého mäsa a tretina bôčika – podľa niektorých zdrojov by pravá čabajka mala obsahovať všetky druhy bravčového. Namleté mäso sa ochutí mletou paprikou, cesnakom, prípadne iným korením (nikdy však čiernym korením). Zmes sa následne natlačí do črievok, zaúdi studeným dymom a nechá vyzrieť a dôkladne vysušiť.

Gyulajská klobása

V tesnej blízkosti Békéscsaby leží mesto Gyula, v ktorom sa od stredoveku konali slávne dobytčie trhy a v roku 1868 tu vznikli prvé jatky. Miestne klobásy sú tradičnej čabajke od začiatku silnou konkurenciou. Gyulajská klobása je o niečo výraznejšia a pikantnejšia a môže obsahovať aj čierne korenie. Svetovú slávu si získala už v roku 1935 na Svetovej výstave v Bruseli, kde získala zlatú medailu. Od roku 2010 je Gyulai kolbász držiteľom označenia chráneného zemepisného pôvodu (P. G. I.).

 Lahôdka s tradíciou

Domovom čabajky je oblasť okolo mesta Békéscsaba (slovensky Békešská Čaba) na juhovýchode Maďarska. Prvé doklady o výrobku s názvom čabajská klobása pochádzajú z roku 1879. Za vznikom slávnej špeciality stoja slovenskí prisťahovalci, vďaka ktorým sa podarilo ideálne skombinovať spracované mäso s typickými maďarskými ingredienciami. V roku 2010 bol čabajskej klobáse (Csabai kolbász) udelený status výrobku s chráneným označením pôvodu (P. G. I.).

Prvotriedny tovar

Všetky mäsové výrobky v našom sortimente majú záruku pôvodu a vynikajú vysokou kvalitou. Ponúkané produkty sú priebežne kontrolované pomocou laboratórnych rozborov a naši dodávatelia podstupujú pravidelné audity kvality.
Card
Staňte sa zákazníkom

Registrovať sa