ryža

Ryža je základná potravina, ktorá je dôležitou súčasťou stravy miliárd ľudí po celom svete. Táto výživná obilnina pochádza z Ázie, kde je pestovaná už tisícky rokov. Existuje mnoho druhov ryže, z ktorých každá má svoje jedinečné vlastnosti a kulinárske využitie.

Táto potravina je výborným zdrojom energie, obsahuje komplexné sacharidy, ktoré poskytujú dlhodobú energiu. Hnedá ryža je bohatá na vlákninu, vitamíny B a minerály ako horčík a fosfor. Pravidelná konzumácia ryže môže prispieť k zdravej tráviacej sústave a tiež k regulácii hladiny cukru v krvi.

Sortiment ryže

metro chef ryža

Sushi

Sushi ryža, známa ako shari alebo sumeshi, je špeciálny druh krátkozrnnej ryže, ktorá sa po uvarení stáva lepkavou, čo umožňuje formovanie do tvarov potrebných pre sushi. Pripravuje sa zmiešaním s ryžovým octom, cukrom a soľou, čo jej dodáva charakteristickú sladkokyslú chuť.

Carnaroli

Ryža Carnaroli, často označovaná ako "kráľovná ryže," je taliansky druh strednozrnnej ryže, ktorá je obľúbená pre prípravu rizota. Má vysoký obsah škrobu, čo jej dodáva krémovú textúru a schopnosť absorbovať chute. Carnaroli ryža si pri varení zachováva pevný stred, čím dosahuje ideálnu kombináciu krémovitosti a al dente textúry.

Basmati

Ryža Basmati je aromatická dlhozrnná ryža pochádzajúca z Indie a Pakistanu, známa svojou jemnou vôňou a orieškovou chuťou. Po uvarení zostáva nadýchaná a sypká, čo ju robí ideálnou pre jedlá ako biryani a pilaf. Basmati ryža je často považovaná za najkvalitnejšiu ryžu na svete, vďaka svojmu unikátnemu profilu a všestrannému využitiu.

Jazmínová

Jazmínová ryža je aromatická dlhozrnná ryža pochádzajúca z Thajska, známa svojou jemnou vôňou pripomínajúcou jasmínové kvety. Po uvarení má mäkkú a lepkavú textúru, čo ju robí ideálnou pre thajské a iné ázijské jedlá. Táto ryža je obľúbená pre svoju schopnosť absorbovať chute a príjemne dopĺňať rôzne korenisté a sladké pokrmy.

METRO Chef Ryža sushi 1 kg

Pozrieť na webe

METRO Chef Ryža carnaroli 1 kg

Pozrieť na webe

METRO Chef Ryža basmati 1 kg

Novinka v sortimente!
Pozrieť na webe

METRO Chef Ryža jazmínová 1 kg

Novinka v sortimente!
Pozrieť na webe

Zaujímavosti o ryži

Tvar ryžových zŕn

Ryža sa dá rozdeliť podľa tvaru a veľkosti zrna na tri hlavné typy: guľatozrnnú, strednozrnnú a dlhozrnnú. Každý z týchto typov má svoje špecifické vlastnosti a kulinárske využitie.

Guľatozrnná ryža má krátke, široké zrná, ktoré sú takmer guľaté. Tento typ ryže je veľmi škrobovitý, čo spôsobuje, že počas varenia sa zrná zlepia a vytvoria krémovú konzistenciu. Je ideálna na prípravu jedál ako je talianske rizoto, španielska paella alebo sladké ryžové pudingy. Guľatozrnná ryža je obľúbená v talianskej, španielskej a japonskej kuchyni.

Strednozrnná ryža má zrná, ktoré sú kratšie a širšie ako dlhozrnná ryža, ale nie tak guľaté ako guľatozrnná ryža. Strednozrnnú ryžu môžeme ďalej rozdeliť na lepivú a nelepivú:

Lepivá strednozrnná ryža:
Táto ryža je známa svojou vysokou lepivosťou po uvarení. Používa sa najmä v ázijských jedlách, ako sú sushi a niektoré dezerty. Je ideálna, keď potrebujete, aby zrná držali spolu.
Nelepivá strednozrnná ryža: Táto ryža sa po uvarení mierne lepí, ale zrná zostávajú viac oddelené v porovnaní s lepivou ryžou. Je vhodná na prípravu rôznych pokrmov, kde je potrebná mierna lepivosť, ale zároveň si chcete zachovať oddelené zrná, ako napríklad pri talianskom rizote alebo španielskej paelle.

Dlhozrnná ryža má dlhé, tenké zrná, ktoré zostávajú po uvarení oddelené a nadýchané. Tento typ ryže má nízky obsah škrobu, čo zabraňuje zlepeniu zŕn. Je ideálna na prípravu príloh a je populárna najmä v indickej, stredovýchodnej a ázijskej kuchyni.

Farba ryže

Biela ryža je najbežnejší typ, ktorý prešiel procesom mletia a leštenia, pri ktorom sa odstránia otruby a klíčky. Tento proces jej dodáva jemnú textúru a neutrálnu chuť, ale znižuje obsah vlákniny a niektorých živín. Je ľahko stráviteľná a rýchlo sa varí.
Hnedá ryža je menej spracovaná, zachováva otruby a klíčky, čím si zachováva viac živín ako biela ryža. Má orieškovú chuť a žuvaciu textúru. Obsahuje viac vlákniny, vitamínov a minerálov, čo ju robí výživnejšou, ale potrebuje dlhší čas na varenie.
 
Čierna ryža má tmavú farbu, ktorá po uvarení prechádza do tmavo fialovej. Je bohatá na antokyány, silné antioxidanty, má mierne sladkú, orechovú chuť a lepkavú textúru. Obsahuje železo, vitamín E a ďalšie dôležité živiny.
 
Červená ryža má výraznú farbu z prírodných pigmentov nazývaných antokyány. Má vysoký obsah antioxidantov a je bohatá na živiny ako železo a zinok. Má robustnú, zemistú chuť a pevnejšiu textúru. Používa sa v šalátoch a prílohách.

Zelená ryža je menej bežná a vzniká fermentáciou alebo pridaním zelených rastlinných pigmentov, ako je chlorofyl. Má jemnú, prírodnú chuť a môže obsahovať dodatočné živiny. Používa sa v špeciálnych kulinárskych aplikáciách.

Mnohostranné využitie

Ryža je univerzálna potravina, k z ktorej je možné vyrobiť rôzne potravinové či nepotravinové produkty, napríklad:

Ryžová múka: Využíva sa na pečenie, zahusťovanie omáčok a prípravu cestovín bez lepku.  

Ryžové mlieko: Alternatíva kravského mlieka pre ľudí s laktózovou intoleranciou.  

Saké: Veľmi kvalitné ryžové víno. Ide o starý tradičný nápoj Japoncov.

Mirin: Sladké japonské ryžové víno, používané je najmä ako dochucovadlo pri varení.

Ryžový papier: Používa sa na balenie potravín, ale aj v umení na výrobu lampiónov, obrazov a iných dekorácií.

Biodegradovateľné obaly: Vyrábajú sa z ryžových otrúb alebo ryžového škrobu ako ekologická alternatíva k plastom.   
 ​​
Ryžová voda: Používa sa v starostlivosti o pleť a vlasy. Má hydratačné a vyživujúce vlastnosti.  

Ryžový peeling: Exfoliačné produkty obsahujúce ryžové čiastočky na jemné odstránenie odumretých buniek kože.