Srnec lesný je najrozšírenejším zástupcom čeľade jeleňovitých v Európe a väčšina srnčieho mäsa na tunajšom trhu pochádza z tuzemských revírov. Má jemnú chuť a vôňu a patrí k najvyužívanejším a najžiadanejším druhom zveriny.
Vedeli ste, že...?
✔ Nutričné hodnoty radia zverinu k najzdravším mäsám, ktoré sú vhodné aj pre diétnu kuchyňu?
✔ Mäso zveriny je bohaté na železo, zinok, vitamíny skupiny B a celý rad dôležitých aminokyselín ovplyvňujúcich tvorbu a regeneráciu buniek a priaznivo pôsobiacich na imunitný systém.
✔ Zdrojom zveriny zo Slovenskej republiky ponúkanej v METRO je výhradne veterinárne riadne kontrolovaná lovená zver spĺňajúca všetky podmienky zdravotnej bezchybnosti.
Znaky
Srnčie mäso sa vyznačuje červenohnedou farbou, jemnou štruktúrou svalového vlákna a nízkym obsahom tuku. Zvlášť oceňované je mäso pochádzajúce z mladých zvierat vo veku okolo jedného roka. Čím je zviera staršie, tým je mäso chuťovo výraznejšie a má pevnejšiu štruktúru.
Využitie
Srnčie mäso obsahuje veľmi málo tuku a nesvedčí mu príliš dlhá úprava pri vysokých teplotách – ľahko sa totiž vysuší. Predísť tomu možno prešpikovaním alebo obalením do slaniny. Najušľachtilejšou časťou je srnčí chrbát, ktorý možno piecť vcelku alebo naporciovať a krátko opiecť ako medailóniky. Nakrájaný na veľmi tenké plátky a krátko opečený sa podáva aj ako carpaccio. Na pečenie sa dobre hodí stehno, z vrchného a spodného šálu sa najčastejšie pripravujú steaky. Na guláše a dusené zmesi je ideálny bok, pliecko, pupok alebo hruď, ktorá sa pečie aj vcelku alebo sa využíva na rolády a závitky.