Francúzske vína

Pre milovníkov vína je Francúzsko krajinou zasľúbenou. Dlhoročná tradícia pestovania viniča sa odráža v bohatých skúsenostiach a vedomostiach francúzskych vinárov, ktoré viac než úspešne zúročujú aj v súčasnosti. Tunajšia produkcia patrí jednoznačne medzi svetovú špičku a ceny tých najlepších vín sa nezriedka šplhajú do závratných výšin. V sortimente METRO nájdete široký výber francúzskych vín, od jednoduchých stolových až po exkluzívne archívne exempláre pre skutočných znalcov.

Francouzská vína

VIAC O FRANCÚZSKYCH VÍNACH

Apelačný systém

Základným princípom označovania francúzskych vín je apelačný systém. Zatiaľ čo pri tuzemských vínach je najdôležitejším znakom odroda, v prípade Francúzska je to región. Každá oblasť sa delí na jednotlivé apelácie, ktorých systém pre označovanie vín sa od seba mierne odlišuje. Vzorky vín z konkrétnych vinárstiev posudzuje odborná komisia, ktorá ich následne zaraďuje do príslušnej kategórie a udeľuje právo používať na etikete dané označenie.

Kategória vín

Označenie Vin de Table nesú jednoduché stolové vína s minimálnym obsahom alkoholu 8,5 %. Skratka IGP znamená chránené označenie pôvodu a prislúcha 29 % vín z celkovej francúzskej produkcie. Značka A.O.C./A.O.P. je prísne viazaná na danú oblasť a udeľuje sa vínam, ktoré splnia prísne podmienky, čo sa týka kvality, tradície, odrody a mnohých ďalších kritérií. Nadstavbou tohto systému sú označenia Cru Bourgeoise, Cru, Premier Cru a Grand Cru, ktoré patria tým najkvalitnejším vínam.

Vinárske pojmy

Pri výbere francúzskych vín sa môžete stretnúť s pojmami, ktoré charakterizujú vlastnosti, pôvod či spôsob výroby. Assemblage znamená sceľovanie, čiže kupážovanie vín rôznych odrôd, ročníkov či tratí pre zmes zvanú cuvée. Slovo barrique označuje dubový sud, v ktorom víno zreje, a získava vďaka tomu špecifické chuťové vlastnosti. Známy pojem château znamená doslova „zámok“, ale označujú sa ním aj menej honosné vinárske usadlosti. Výraz cépage odkazuje na príslušnú odrodu viniča, v množnom čísle cépages sa používa ako spresnenie odrodového množstva v určitom cuvée. 

Služby pre vás

Vínotéky METRO vedú skúsení someliéri, ktorí vám odporučia nielen samotné vína, ale aj vhodné kombinácie s pokrmami. Majiteľom gastronomických prevádzok pomôžu tiež so zostavením a realizáciou vínneho lístka. Pravidelne usporadúvame ochutnávky, počas ktorých máte možnosť sa zoznámiť so zaujímavými vínami z nášho sortimentu.
Card
Staňte sa zákazníkom

Registrovať sa