Francúzske vína

Pre milovníkov vína je Francúzsko krajinou zasľúbenou. Dlhoročná tradícia pestovania viniča sa odráža v bohatých skúsenostiach a vedomostiach francúzskych vinárov, ktoré viac než úspešne zúročujú aj v súčasnosti. Tunajšia produkcia patrí jednoznačne medzi svetovú špičku a ceny tých najlepších vín sa nezriedka šplhajú do závratných výšin. V sortimente METRO nájdete široký výber francúzskych vín, od jednoduchých stolových až po exkluzívne archívne exempláre pre skutočných znalcov.

Francouzská vína

VIAC O FRANCÚZSKYCH VÍNACH

Apelačný systém

Základným princípom označovania francúzskych vín je apelačný systém. Zatiaľ čo pri tuzemských vínach je najdôležitejším znakom odroda, v prípade Francúzska je to región. Každá oblasť sa delí na jednotlivé apelácie, ktorých systém pre označovanie vín sa od seba mierne odlišuje. Vzorky vín z konkrétnych vinárstiev posudzuje odborná komisia, ktorá ich následne zaraďuje do príslušnej kategórie a udeľuje právo používať na etikete dané označenie.

Kategória vín

Označenie Vin de Table nesú jednoduché stolové vína s minimálnym obsahom alkoholu 8,5 %. Skratka IGP znamená chránené označenie pôvodu a prislúcha 29 % vín z celkovej francúzskej produkcie. Značka A.O.C./A.O.P. je prísne viazaná na danú oblasť a udeľuje sa vínam, ktoré splnia prísne podmienky, čo sa týka kvality, tradície, odrody a mnohých ďalších kritérií. Nadstavbou tohto systému sú označenia Cru Bourgeoise, Cru, Premier Cru a Grand Cru, ktoré patria tým najkvalitnejším vínam.

Vinárske pojmy

Pri výbere francúzskych vín sa môžete stretnúť s pojmami, ktoré charakterizujú vlastnosti, pôvod či spôsob výroby. Assemblage znamená sceľovanie, čiže kupážovanie vín rôznych odrôd, ročníkov či tratí pre zmes zvanú cuvée. Slovo barrique označuje dubový sud, v ktorom víno zreje, a získava vďaka tomu špecifické chuťové vlastnosti. Známy pojem château znamená doslova „zámok“, ale označujú sa ním aj menej honosné vinárske usadlosti. Výraz cépage odkazuje na príslušnú odrodu viniča, v množnom čísle cépages sa používa ako spresnenie odrodového množstva v určitom cuvée. 

Služby pre vás

Vínotéky METRO vedú skúsení someliéri, ktorí vám odporučia nielen samotné vína, ale aj vhodné kombinácie s pokrmami. Majiteľom gastronomických prevádzok pomôžu tiež so zostavením a realizáciou vínneho lístka. Pravidelne usporadúvame ochutnávky, počas ktorých máte možnosť sa zoznámiť so zaujímavými vínami z nášho sortimentu.
Staňte sa zákazníkom

Ak máte firmu alebo ste SZČO, staňte sa naším zákazníkom behom pár minút.

Zaregistrujte sa
Kde sme

Nájdite svoju najbližšiu METRO predajňu.

Navštívte nás
dialogcheck
Akciová ponuka

Pozrite si aktuálnu ponuku.

Viac