Alsasko (Alsace)

Alsasko leží v severovýchodnom výbežku Francúzska. Oblasť od zvyšku krajiny oddeľuje pohorie Vogézy a od susedného Nemecka rieka Rýn. Vplyvom historických udalostí sa tu výrazne prepájajú francúzske a nemecké vplyvy. Kombinácia kultúr sa odráža vo všetkých oblastiach – architektúre, jazyku, gastronómii aj vinárstve, v ktorom sa uplatňujú základné odrody z oboch krajín. Alsasko je jedinou francúzskou oblasťou, ktorá si svoju povesť vybudovala výrobou čistých odrodových vín, nie cuvée. Tunajšie podnebie je vhodné najmä na pestovanie bielych odrôd viniča a biele víno tiež tvorí 95 % miestnej produkcie.

Alsasko

 VIAC O ALSASKU

Biele vína

Medzi významné biele odrody patria Gewürztraminer, Muscat d´Alsace, Muscat ottonel, Tokay Pinot Gris, Riesling, Sylvaner, Pinot Alsace Grand blanc, Chardonnay a Chasselas. 

Červené vína

V celkovej tunajšej produkcii zaberajú červené vína iba 5 % a jedinou modrou odrodou pestovanou na alsaských viniciach je Pinot noir, čiže Rulandské modré. 

Prírodné podmienky

Pohorie Vogézy chráni vinice pred vplyvom Atlantiku. Po chladnej zime s častým snežením prichádza obvykle dlhé, suché a veľmi slnečné leto. V zložení pôdy prevažuje vápencový slín. 

Služby pre vás

Vínotéky METRO vedú skúsení someliéri, ktorí vám odporučia nielen samotné vína, ale aj vhodné kombinácie s pokrmami. Majiteľom gastronomických prevádzok tiež pomôžu so zostavením a realizáciou vínneho lístka. Pravidelne usporadúvame ochutnávky, počas ktorých máte možnosť zoznámiť sa so zaujímavými vínami z nášho sortimentu.
Card
Staňte sa zákazníkom

Registrovať sa