Kapor obyčajný (Cyprinus carpio, angl. carp) pochádza z Ázie, odkiaľ asi pred 2 miliónmi rokov prenikol do Európy. Jeho šľachtenie začalo už v stredoveku, keď kapry zdomácneli vo všetkých častiach Európy a osídlili aj české rybníky – za počiatok ich chovu je možné považovať 11. storočie. V 15. a 16. storočí sa na Třeboňsku rozvinulo rybnikárstvo a všežravý prispôsobivý kapor sa stal tunajšou najdôležitejšou chovnou rybou. Kapry z Rybárstva Třeboň získali v roku 2007 európske Chránené zemepisné označenie Třeboňský kapr.
Ryby sa živia planktónom, vodnými slimákmi, hmyzom a červami, farmované často dostávajú taktiež cereálie, kukuricu a sóju. Vďaka zloženiu potravy má kaprie mäso typickú, jemne orechovú chuť. Na etikete chladených čerstvých kaprov Horeca Select nájdete aj názov rybníka, odkiaľ boli vylovené. Pod vlastnou značkou METRO sa predávajú iba české ryby, ktoré boli chované riadeným spôsobom – rybári sú povinní kontrolovať a evidovať všetko krmivo.
Kapor obyčajný
Cyprinus carpio
Sezónnosť: nie
Pôvod: ČR
Metóda lovu/chovu: chov
Veľkosť: 1,5 - 5 kg / ks
Tučnosť: stredná
Znaky
Kapor obyčajný má štyri formy líšiace sa množstvom šupín – šupinatý, lysý, riadkový a hladký. Tieto typy vznikli šľachtením, pôvodná forma zvaná sazan má nižšie telo. Ryby s vysokým chrbtom a dlhou chrbtovou plutvou majú na hornej čeľusti dva páry fúzikov – dlhšie a kratšie. Veľké vysúvateľné ústa sú bez zubov, potravu kapor spracováva pomocou pažerákových zubov v zadnej časti hltana. Kapry môžu dorásť do dĺžky až 1 m, na trh však spravidla prichádzajú asi dvojkilogramové exempláre 30 – 40 cm dlhé. Väčšie, 1 – 3 roky staré kapry sú chutnejšie, menšie nemajú dostatok tuku potrebného na rozvinutie úplnej chuti mäsa.
Využitie
Kaprie mäso obsahuje málo tuku, ľahko stráviteľné bielkoviny, esenciálne aminokyseliny, minerálne látky a vitamíny. Vynikajúcou chuťou aj vzhľadom prekvapí celý kapor naplnený rôznymi druhmi zeleniny a pečený v rúre. Pri úprave namodro sa celá ryba zvoľna varí pri teplote do 80 °C vo vývare, do ktorého sa pridá kvalitný ocot alebo biele víno, a povrch kapra vďaka tomu získa modrastý lesk. Polovice ryby možno obaliť v múke a fritovať. Veľké množstvo úprav ponúkajú aj filety s kožou aj bez nej. Obľúbenou vianočnou lahôdkou je kapor načierno – recept na tento pokrm pochádza zo 16. storočia. Ďalšími možnosťami sú smaženie, varenie v pare, fritovanie, údenie či rybie fondue. Rýchlym pokrmom je guláš z kaprích filiet nakrájaných na kocky.