Celé prasiatko

Prasiatka majú vo svete gastronómie veľmi dlhú tradíciu – na nespočetné množstvo spôsobov ich spracovávali už obyvatelia starého Ríma. K dispozícii sú celoročne, v chladenej aj mrazenej podobe. Tradične najväčší odbyt majú v období vianočných či veľkonočných sviatkov a tiež počas letných mesiacov, keď sa opekajú na ražni v rámci vonkajšieho grilovania.
Celé sele

Vedeli ste, že..?

✔ Čerstvé mäso z prasiatka je sfarbené doružova s jemnými vláknami a zľahka mramorované tukom. Tučné časti majú byť biele a pevné.

✔ Na rozdiel od hovädzieho, ktoré potrebuje určitý čas zrieť, je bravčové mäso a mäso z prasiatka najchutnejšie ihneď po porážke.

✔ Mäso z prasiatka vydrží niekoľko dní v chladničke, hlboko zmrazené sa môže skladovať až pol roka. Pri príprave treba z hygienických dôvodov dbať na to, aby bolo aj v hlbších vrstvách dokonale tepelne opracované.

Znaky

Mäso prasiatok má v porovnaní s dospelými prasatami niekoľko predností – je svetlejšie a krehkejšie, má jemnejšiu chuť a vôňu a predovšetkým výrazne menší podiel tuku v svalovine aj v podkoží. Najobľúbenejšie a tiež najchutnejšie sú tzv. mliečne prasiatka, kŕmené výhradne materským mliekom a porážané asi od šiestich týždňov. Bežne dostupné prasiatka sú staré približne 70 dní. S ohľadom na konkrétny vek sa ich hmotnosť pohybuje v rozmedzí 4 – 25 kg. 

Využitie

Celé prasiatko je ideálne na pečenie alebo grilovanie vcelku na ražni. Pred samotnou tepelnou úpravou sa odporúča naložiť ho do soľného nálevu, prípadne ho pomocou injekčnej striekačky „naočkovať“ pripravenou zmesou vody, soli a korenia. Počas pečenia na ražni sa prasiatko priebežne potiera marinádou na báze oleja, ktorú dopĺňajú ďalšie ochucovacie prísady, napríklad čierne korenie, cesnak, paprika, sladká paprika, čili, čerstvé bylinky, med, rasca, horčica alebo čierne pivo. Počas pozvoľného pečenia mäso vstrebá všetky chute a koža zostane vláčna.
Ďalšie inšpirácie

Inšpirujte sa
Mäso a hydina

Viac
Recepty

Objaviť