Homár americký (Homarus americanus, angl. lobster american), nazývaný aj kanadský, býva na Slovensku k dispozícii najčastejšie. Žije v severozápadnom Atlantiku počínajúc Kanadou a končiac mysom Hatteras v Severnej Karolíne. Všetky tri druhy homárov majú spoločnú dlhovekosť. Niektorí vedci odhadujú, že sa môžu dožiť až 100 rokov, ale pravdepodobnejšia je polovica tohto veku. Kvôli opakovanej výmene panciera možno vek homára ťažko určiť.
Na lov sa dodnes používajú prútené koše a drôtené klietky s nástrahou z rybieho či krabieho mäsa. Rybári ich vybavia bójkou, na pobreží ich spustia do vody, priebežne ich kontrolujú a oslobodzujú z nich pohlavne nedospelé homáre mladšie ako 6 rokov a plodné samice s vajíčkami, aby sa populácia mohla obnovovať. Homáre sa väčšinou lovia v lete a na miesto určenia sa dopravujú letecky pri teplote medzi 2 – 5 °C. Homáre určené pre METRO sú do 24 hodín po výlove naložené do lietadla mieriaceho z Bostonu do Frankfurtu a za ďalších 24, maximálne 32 hodín ich zamestnanci rybej platformy v Prahe ukladajú do vivária (tank naplnený morskou vodou).
Homár americký
Homarus americanus
Sezónnosť: nie
Pôvod: Severozápadný Atlantik
Metóda lovu/chovu: vezence (pasce) a lapadlá
Hmotnosť: 0,45 - 5 kg/ks
Tučnosť: nízka
Znaky
Dĺžkou 65 cm a hmotnosťou do 6 kg homár americký predstihuje svojich európskych bratov. Má rovnako ako homár európsky tmavé sfarbenie, ale jeho tmavosivý či hnedý pancier nemá fŕkanú kresbu. Možno ho však ľahko identifikovať podľa tŕňa na spodnej strane čelného rohu.
Využitie
Veľmi jemné homárie mäso sa rýchlo kazí, preto ho treba spotrebovať najlepšie ihneď po nákupe. Počas prípravy by mal homár mať zviazané klepetá, v ktorých má veľkú silu a je schopný spôsobiť bolestivé zranenie. Najčastejšie sa usmrcuje vložením hlavou napred do veľkého hrnca s 5 l vriaceho vývaru alebo vriacej vody, možno mu však vopred prerezať miechu. Potom sa buď vyberie a porciuje na ďalšie úpravy, alebo sa nechá dovariť, čím získa typickú červenú farbu.
Vareného homára možno podávať vcelku, mäso sa hodí na pečenie, blanšírovanie a grilovanie, do polievok a omáčok, prípadne na prípravu mnohých šalátov v studenej kuchyni. Z najchutnejšieho mäsa z klepiet a chvosta je možné upiecť či ugrilovať výborné medailóniky.