Talianska sušená šunka

V produkcii sušenej šunky patrí Taliansko medzi veľmoci a tunajšie špeciality sa vyvážajú do celého sveta – v prípade slávneho Prosciutta di Parma je polovica produkcie určená na export. Veľa výrobkov nesie chránené označenie pôvodu, a podlieha tak prísnym normám a kontrolám, ktoré garantujú špičkovú kvalitu a dokonalý kulinársky zážitok.

Italská sušená šunka

VIAC O TALIANSKEJ SUŠENEJ ŠUNKE

Parmská šunka

K najslávnejším predstaviteľom sušených šuniek patrí bezpochyby Prosciutto di Parma, ktoré je držiteľom značky D.O.P. (D.O.C.). Prvá receptúra bola opísaná už v 16. storočí, k výraznému rozšíreniu tejto lahôdky došlo koncom 19. storočia. Za jedinečnou chuťou parmskej šunky stojí starostlivý výber mäsa, správne opracovanie stehien a predovšetkým dlhé zrenie počas niekoľkých mesiacov či rokov.

Bresaola

Sušené hovädzie stehno z Lombardie pochádza pôvodne zo Švajčiarska, ale už viac než sto rokov má pevné miesto medzi miestnymi regionálnymi špecialitami. Vykostené stehno sa najprv naloží do soli a korenia, následne sa nechá zrieť v jaskyniach so špecifickou mikroklímou a na záver sa krátko zaúdi. Najčastejšie sa podáva s olivovým olejom, čerstvo mletým čiernym korením a pečivom.

San Daniele

Mesto San Daniele ležiace v talianskom regióne Friuli je tradičným producentom sušenej šunky (prosciutta), ktorá nesie chránené označenie pôvodu D.O.C. (D.O.P.). Tunajšia šunková špecialita sa vyrába podľa tradičnej receptúry a výhradne z mäsa miestnych ošípaných. Nasolené stehná sa za pôsobenia horského vetra a sviežeho morského vzduchu nechávajú zrieť 10 – 13 mesiacov.

Taliansko vs. Španielsko

Talianske a španielske sušené šunky sa príliš nelíšia základným procesom výroby. Pripravujú sa zo stehien bielych ošípaných, ktoré sa nasolia, umyjú a potom nechajú zrieť. Rozdiely sú v dĺžke zrenia, ktorá je pri väčšine talianskych produktov kratšia, a zásadnú rolu hrajú aj jedinečné klimatické podmienky v jednotlivých regiónoch. Talianske produkty zadržujú vplyvom vlhkejšieho podnebia viac vody a majú mierne sladkastú chuť, španielska šunka je oproti nim suchšia, slanšia a v chuti výraznejšia.
Staňte sa zákazníkom

Ak máte firmu alebo ste SZČO, staňte sa naším zákazníkom behom pár minút.

Zaregistrujte sa
Kde sme

Nájdite svoju najbližšiu METRO predajňu.

Navštívte nás
dialogcheck
Akciová ponuka

Pozrite si aktuálnu ponuku.

Viac