Talianske vína

Vinič sa v Taliansku pestuje už od antických čias. Úroveň produkcie však významne stúpla v 60. rokoch 20. storočia, keď nová generácia progresívnych vinárov nastúpila novú cestu vo výrobe vína a výrazne vylepšila jeho dosiaľ neslávnu reputáciu. V súčasnosti patrí Taliansko k najväčším producentom vína na svete a vďaka rozličným klimatickým podmienkam jednotlivých regiónov, pestrej škále odrôd a moderným technologickým postupom sa radí medzi špičku nielen z hľadiska množstva, ale aj kvality. V sortimente METRO nájdete široký výber vín s talianskym temperamentom – od sviežich a ľahkých po mimoriadne a svojbytné vína pre náročných konzumentov.

Italská vína

VIAC O TALIANSKYCH VÍNACH 

Apelačný systém

Každý z dvadsiatich vinárskych regiónov Talianska produkuje unikátne vína, v ktorých charaktere sa prejavujú rozdielne klimatické podmienky a spôsob pestovania jednotlivých odrôd. Taliansky systém triedenia vín vychádza rovnako ako v prípade Francúzska z tzv. románskeho vzoru. Pri klasifikácii sa nezohľadňuje odroda a cukornatosť hrozna, ale ich pôvod a špecifiká konkrétnej vinice. Zaradenie do príslušnej kategórie a právo užívať konkrétne označenie podlieha normám stanoveným vinárskym zákonom.

Kategória vín

Označenie Vino nesú jednoduché stolové vína určené na bežné pitie a každodennú spotrebu. Skratka I.G.C./I.G.P. označuje krajové vína vyššej kvality a garantovaného pôvodu, ktoré musia byť o. i. vyrobené z predpísaných odrôd. Vína z kategórie D.O.C./D.O.P. podliehajú prísnym kontrolám z hľadiska pôvodu, výnosu, času zrenia a akosti. Známkou najvyššieho stupňa kvality je D.O.C.G, ktorá zahŕňa prísnejšie výrobné predpisy, nižšie maximálne výnosy a tiež dlhší čas zrenia.

Vinárské pojmy

Na etiketách talianskych vín sa môžete stretnúť s výrazmi, ktoré charakterizujú ich vlastnosti, pôvod či spôsob výroby. Obsah zvyškového cukru približujú pojmy secco (suché), semisecco (polosuché, polosladké), abbocato (polosuché až polosladké), amabile (polosladké) a dolce (veľmi sladké). Vína vyššej kvality môžu niesť prívlastok Fiore, ďalej Classico (najlepšie polohy D.O.C. Zóny) či Riserva/Riserva Speciale (D.O.C. vína dlhodobo zrejúce v dubovom sude). Vína vyrobené sceľovaním viacerých odrôd (tzv. cuveé) sa označujú termínom uvaggio

Služby pre vás

Vínotéky METRO vedú skúsení someliéri, ktorí vám odporučia nielen samotné vína, ale aj vhodné kombinácie s pokrmami. Majiteľom gastronomických prevádzok tiež pomôžu so zostavením a realizáciou vínneho lístka. Pravidelne usporadúvame ochutnávky, počas ktorých máte možnosť sa oboznámiť so zaujímavými vínami z nášho sortimentu.
Card
Staňte sa zákazníkom

Registrovať sa