prezentácia odrôd vína

V METRO pre vás vyberáme tie najlahodnejšie vína od overených dodávateľov a vinárov. Aby ste si aj vy jednoduchšie vybrali to pravé pre vás, pripravili sme prezentáciu rôznych odrôd slovenských aj zahraničných vín.

výber z odrôd bielych vín

Chardonnay

Biela odroda, známa svojou plnosťou a bohatou chuťou. Používa sa na výrobu bieleho vína, ktoré môže mať rôzne charakteristiky v závislosti od miesta pestovania.

Gewürztraminer

Biela odroda, pôvodom z Nemecka, ktorá je známa svojou silnou a aromatickou vôňou. Gewürztraminer (Tramín červený) produkuje vína s intenzívnymi tónmi ruží, ovocia a korení, často s vyšším zvyškom cukru.

Chenin Blanc

Biela odroda, pôvodná z Francúzska, ale často pestovaná aj v Južnej Afrike. Chenin Blanc produkuje širokú škálu vín, od suchých až po sladké, s osviežujúcou kyselinou a tónmi ovocia a medu.

Rizling Vlašský

Biela odroda známa svojou vysokou kvalitou. Vína z Rizlingu Vlašského majú typickú vôňu a chuť s tónmi bieleho ovocia a kvetov, vyznačujú sa osviežujúcou kyselinou a jemnými minerálnymi tónmi.

Devín

Slovenský novošlachtenec. Biela odroda, ktorá je výsledkom kríženia odrôd Tramín červený a Veltlínske červeno-biele. Vína z odrody Devín majú výraznejšiu aromatiku, sviežu muškátovo-kvetinovú chuť s korenistými tónmi, často s vyšším zvyškom cukru, čo len tomuto vínu prospieva.

Veltlínske Zelené (Grüner Veltliner)

Biela odroda, pôvodom z Rakúska, ktorá je tiež rozšírená na Slovensku. Vína z Veltlínskeho Zeleného majú výraznú kyslosť, bylinný charakter a tóny zeleného korenia.

Pálava

Biela odroda, ktorá vznikla krížením odrôd Müller-Thurgau a Tramín červený. Vína z Pálavy majú intenzívnu arómu s tónmi exotického ovocia, vyváženou kyslosťou a jemnými táninmi.

Sauvignon Blanc

Biela odroda so sviežou a aromatickou chuťou. Vína z Sauvignon Blancu majú často silné tóny grapefruitu, byliniek a korenia.

výber z odrôd červených vín

Cabernet Sauvignon

Červená odroda s vysokým obsahom tanínov a výraznou chuťou. Cabernet Sauvignon produkuje vína s bohatou štruktúrou, tmavým ovocným charakterom a schopnosťou dozrieť v sudoch.

Merlot

Červená odroda s hladším a jemnejším profilom ako Cabernet Sauvignon. Vína z Merlotu sú často plné ovocia, mäkké a prístupné, s jemnými tanínmi.

Pinot Noir

Červená odroda, známa svojou eleganciou a jemným charakterom. Vína z Pinot Noiru majú obvykle jemné tóny červeného ovocia, delikátnu štruktúru a výraznú mineralitu.

Syrah (Shiraz)

Červená odroda s výraznou chuťou a tmavým ovocným charakterom. Vína zo Syrahu sú často plné, bohaté na chuť a majú pikantné tóny čiernej papriky.

Malbec

Červená odroda, pôvodom z Francúzska, ale najznámejšia z Argentíny. Vína z Malbecu majú tmavú farbu, sýtu chuť červeného ovocia a často sa vyznačujú výraznou táninovou štruktúrou.

Tempranillo
Červená odroda, pôvodná z Španielska, ktorá je hlavnou zložkou vín z oblastí Rioja a Ribera del Duero. Tempranillo produkuje vína s ovocným charakterom, stredne plnou telom a príjemnými tanínmi.

Nebbiolo

Červená odroda, charakteristická pre talianske regióny Piemont a Barolo. Vína z Nebbiola majú výraznú štruktúru, s tónmi čerešní, tradične s vyšším obsahom kyselín a tanínov.

Sangiovese

Červená odroda, najznámejšia v Toskánsku, Taliansko. Je základom talianskych vín Chianti a Brunello di Montalcino. Vína z Sangiovese majú typický ovocný charakter, vyššiu kyslosť a vyznačujú sa jemnými tanínmi.

Frankovka Modrá

Červená odroda, ktorá je charakteristická pre slovenské vinohrady. Vína z Frankovky Modrej majú intenzívnu farbu, ovocnú chuť a výrazné taníny. Je často používaná na výrobu kvalitných červených a ružových vín.

Alibernet

Červená odroda, ktorá je krížencom odrôd Alicante Bouschet a Cabernet Sauvignon. Vína z Alibernetu majú tmavú farbu, plné telo a intenzívne ovocné tóny, s výraznými tanínmi.

Dunaj

Slovenský novošlachtenec. Červená odrora, ktorá vznikla krížením odrôd (Muškát Bouchet a Oporto) a Svätovavrinecké. Víno tmavočervenej farby, plná chuť po čerešniach a višniach so záverom po čokoláde.

Hron

Slovenský novošlachtenec. Červená odroda, ktorá je charakteristická tmavočervenou farbou. Vína z Hronu majú plné telo, ovocnú chuť s tónmi červeného ovocia a jemnými táninmi.

Svätovavrinecké (Saint Laurent)

Červená odroda, pôvodom z Rakúska, ktorá je pestovaná aj na Slovensku. Vína zo Svätovavrineckého majú jemnú arómu s tónmi červeného ovocia, decentnú kyslosť a stredné telo.