RYBY Z FRANCÚZSKA DO 72 HODÍN

Do METRO sa ryby z Francúzska dovážajú 3× týždenne, vždy v pondelok, stredu a piatok. Pozrite sa, akou cestou sa ryby dostanú z Francúzska až do našich predajní, zoznámte sa s loďami, ktoré ich lovia a pozrite sa, ako prebiehajú rybie aukcie a s akými informáciami počas predaja pracujeme.

MALÉ A VEĽKÉ LODE

Teraz sa zameriame na rozdiely lovu tzv. Petit Bateau (malé lode) a Gros Bateau (veľké lode).

Petit Bateau (malá loď)

Je len 15 m dlhá, loviaca maximálne 35 míľ od pobrežia. Posádku väčšinou tvoria kapitán a dvaja rybári. Miesto lovu určuje kapitán na základe svojich skúseností, počasia a sezóny. Loď je na mori maximálne 1 deň, buď na nočný, alebo denný lov. Po dosiahnutí miesta výlovu sa spustia dvadsaťmetrové siete a vďaka lanám sa siete dostanú až 100 metrov od lode. Takto natiahnuté sa ťahajú za loďou 2 – 4 hodiny. Tento spôsob lovu zamedzí veľkému tlaku na ryby v sieti, a preto sú ryby po vytiahnutí stále živé. Dôležité je, že sa všetko robí vlastnými rukami, bez počítačovej techniky (iba sonar) a lov samotný nie je intenzívny. Pitvanie rýb prebieha okamžite po výlove priamo na lodi.

„Nevýhodou“ pri rybách lovených Petit Bateau je, že ryby sú až príliš čerstvé a nemožno ich hneď konzumovať. Je potrebné nechať ich cca 2 dni zachladené na ľade a až potom konzumovať.

Gros Bateau (veľká loď)

Ide o veľké lode, ktoré vyplávajú na more až na 15 – 20 dní. Posádka je niekoľkočlenná a celý lov prebieha za pomoci počítačov a sonarov. Siete sú do mora spúšťané až do hĺbky 800 – 900 metrov, kde zostávajú až 13 hod. Týmto dochádza k veľkému tlaku na ryby. Ryby sú po vytiahnutí na palubu poškodené a už nežijú. Ide teda o intenzívny lov, keď sa ryby používajú predovšetkým na filety. 

RYBIE AUKCIE

Ryby sa vo Francúzsku pre ČR a SR nakupujú prostredníctvom aukcií. Ako to všetko funguje?

Rybie aukcie na francúzskom pobreží

Rybie aukcie, ktoré organizuje štátna organizácia CCI, prebiehajú priamo v mieste vyloženia rýb z lodí (prístavné sklady) alebo pomocou vzdialeného pripojenia cez počítač každý deň od 5.00 do 7.30. Na aukciu má prístup každý, kto je registrovaný. Naši kolegovia z Francúzska sa môžu pripojiť na cca 20 aukcií, z ktorých jedna je aj v Holandsku. Na týchto aukciách sa môže denne objaviť až 100 ton rýb, ktoré rybári ulovili denne (Petit Bateau) alebo za posledných niekoľko dní (Gros Bateau). Presné množstvo vždy záleží na jednotlivých úlovkoch, ktoré ovplyvňuje najmä počasie.

Ako vyzerá aukčná obrazovka? 

Môžeme na nej vidieť, aká loď (Bateau – St Bri) aké druhy rýb ulovila (Espece – Grise), šaržu (N’Lot – 15007), aká je kvalita ryby (Qual. E – najlepšia, A – bežná, B – poškodené/staršie), jej úpravu (Pres. – Ent) – pitvaná, filety…, veľkosť (Taille – 10) a aké je dostupné množstvo (Poids – 54 kg). Ďalšou dôležitou časťou obrazovky je aktuálna cena (Prix/kg – 8,50 €), ktorá sa mení smerom dolu, a len čo niekto rybu nakúpi, cena sa okamžite opäť zvyšuje. Každý rybár má garantovanú minimálnu výkupnú cenu (Ordre d’achat)

RYBY Z FRANCÚZSKA DO 72 HODÍN!

Pozrite sa na cestu Francúzskych rýb od výlovu až na predajné pulty - to všetko v priebehu 72 hodín!

1. Lov: noc z nedele na pondelok

PETIT BATEAU
Petit Bateau je 15 metrov dlhá loď loviaca vždy len pri pobreží. Po dosiahnutí miesta výlovu sa spustia dvadsaťmetrové siete, ktoré sa vďaka lanám dostanú až 100 metrov od lode. Takto natiahnuté sa ťahajú za loďou 2 – 4 hodiny.

2. Rybia aukcia: pondelok 5.00 – 7.30

RYBIA AUKCIA
Na aukcii denných úlovkov sa predá všetko. Dĺžka aukcie závisí od veľkosti úlovku, ktorý je ovplyvnený najmä počasím.

3. Spracovanie: pondelok 7.30 – 11.00

SPRACOVATEĽSKÝ ZÁVOD
Tu sa podľa požiadaviek zákazníkov úlovok pitve, filetuje, porciuje a balí.

4. Platforma Rungis (Paríž): pondelok 22.00

RUNGIS
Rungis je najväčší európsky trh rýb, ovocia a zeleniny, mäsa, hydiny a kvetín.

5. Rybia platforma (Praha): utorok 15.00

RYBIA PLATFORMA
Sem sa zvážajú čerstvé ryby z celej Európy. Kontrolóri METRO starostlivo sledujú kvalitu, hmotnosť a spôsob balenia. Prebieha tu aj pitvanie, porciovanie a filetovanie, súčasťou platformy je tiež vivárium pre živé homáre.

6. Obchod METRO: streda 23.00 – 2.00

OBCHOD METRO
Ryby sa dodávajú počas noci a na pultoch sú vystavené už na začiatku otváracích hodín.
Fish
Ďalšie recepty s rybami

Objavte ich
Všetky naše recepty

Objavte ich
Všetky položky v sortimente

Objavte ich