ŠPANIELSKA SUŠENÁ ŠUNKA

Španielske sušené šunky patria medzi vyhľadávané lahôdky po celom svete. Za ich špecifickou chuťou stojí starostlivý výber mäsa, tradičný proces zrenia a jedinečné podmienky, v ktorých sa šunka niekoľko mesiacov suší. Jej využitie v kuchyni je pomerne všestranné, najkvalitnejšie druhy sa najčastejšie podávajú samostatne ako delikatesa.

Španělská sušená šunka

VIAC O ŠPANIELSKEJ SUŠENEJ ŠUNKE

Ako sa vyrába

Očistené stehná sa dôkladne nasolia a na niekoľko dní sa uložia do chladnej miestnosti. Následne sa z povrchu mäsa odstráni soľ a stehno sa nechá dlhšie zrieť – minimálne jeden mesiac. Nasleduje proces sušenia na horskom vzduchu v priestoroch s regulovanou teplotou.

Jamón ibérico

Slávna šunka sa vyrába z mäsa čiernych iberských ošípaných, ktoré žijú na rozsiahlych pastvinách a v ich prírodnej strave prevažujú žalude z dubov rastúcich výhradne na Pyrenejskom polostrove. Spôsob chovu aj zloženie stravy sa odrážajú v delikátnej chuti ich mäsa, jeho zložení aj textúre.

Jamón serrano

Sušená šunka vyrobená z mäsa bielych ošípaných je pre Španielsko významným vývozným artiklom. Pochádza z ošípaných žijúcich vo veľkochovoch a kŕmených bežným krmivom. Rozdiely v kvalite a intenzite chuti sú dané predovšetkým dĺžkou zrenia, ktorá sa obvykle pohybuje od 9 do 24 mesiacov.

Druhy sušenej šunky

Konkrétny typ sušenej šunky a druh mäsa, ktoré bolo na jej výrobu použité, sú vždy uvedené na etikete. Jamón znamená zadné stehno, výraz paleta označuje predné stehno. Jamón serrano sa ďalej delí podľa dĺžky zrenia – bodega (9 – 12 mesiacov), reserva (12 – 15 mesiacov), gran reserva (15 – 24 mesiacov). V prípade iberskej šunky hrá rolu spôsob chovu a druh krmiva – termín de bellota označuje najkvalitnejšie šunky pochádzajúce z ošípaných, ktoré dosiahli požadovanú hmotnosť konzumáciou žaluďov a bylín v dubových hájoch. De recebo znamená, že zvieratá museli byť navyše dokrmované bežným organickým krmivom. Šunka označená ako de cebo pochádza z ošípaných kŕmených iba bežným krmivom.
Staňte sa zákazníkom

Ak máte firmu alebo ste SZČO, staňte sa naším zákazníkom behom pár minút.

Zaregistrujte sa
Kde sme

Nájdite svoju najbližšiu METRO predajňu.

Navštívte nás
dialogcheck
Akciová ponuka

Pozrite si aktuálnu ponuku.

Viac