Chorizo

Chorizo má podobu pikantnej klobásy alebo salámy a tradíciou jeho výroby sa pýši mnoho španielskych regiónov – ročne sa vyprodukuje až 50 000 ton. Existuje nespočetne veľa variantov, ktoré sa líšia tvarom, štruktúrou, spôsobom prípravy aj intenzitou chuti. V sortimente METRO je pre vás pripravených niekoľko druhov tejto slávnej lahôdky.

Chorizo

VIAC O CHORIZE

Chuťové variácie

Existuje celý rad typov – chorizo môže byť surové, sušené alebo údené. Základom je najčastejšie bravčové mäso, vyrábajú sa však aj varianty s hovädzím či zverinou. Nenahraditeľnou ingredienciou je mletá červená paprika, ktorú najčastejšie doplňuje soľ, cesnak a bylinky. V niektorých oblastiach sa do náplne pridávajú aj zemiaky.

Ako sa vyrába

Podľa typu sa riadi pomer chudého a tučného mäsa, ktoré sa ďalej ochucuje vybraným korením. K mäsu sa následne pridáva biele víno, ktoré podporí proces fermentácie, vďaka ktorej chorizo získa svoju typickú kyslastú chuť. Zmes sa nechá dva dni odležať, potom sa naplní do čriev a nechá zrieť a sušiť. V severných regiónoch sa chorizo často údi v dyme z rôznych druhov miestneho dreva.

Kulinárske využitie

Chorizo výborne chutí samostatne ako chuťovka (tapas) k vínu, používa sa však aj pri príprave pokrmov teplej kuchyne. Často sa pridáva do strukovinových pokrmov, ktorým prepožičia jemne pikantný nádych – výborne chutí v šošovicovej či fazuľovej polievke a dobre ladí aj s cícerom. Uplatní sa aj v dusených zeleninových pokrmoch a paradajkových omáčkach na cestoviny.

Druhy choriza

Podľa konkrétneho výrobného postupu a použitých ingrediencií sa rozlišuje niekoľko druhov choriza. Prívlastok dulce označuje jemné a neštipľavé varianty. Priaznivci ostrejších chutí môžu siahnuť po variante picante, prípadne super picante alebo del fuego. K exkluzívnym lahôdkam patrí chorizo ibérico vyrobené z mäsa španielskych čiernych ošípaných.
Staňte sa zákazníkom

Ak máte firmu alebo ste SZČO, staňte sa naším zákazníkom behom pár minút.

Zaregistrujte sa
Kde sme

Nájdite svoju najbližšiu METRO predajňu.

Navštívte nás
dialogcheck
Akciová ponuka

Pozrite si aktuálnu ponuku.

Viac