Teľacie vnútornosti sa považujú za slávnu delikatesu, na českých stoloch sa však zatiaľ príliš často neobjavujú. K najvyhľadávanejším druhom patria pečeň, obličky a srdce, obľúbené sú aj líčka, brzlík alebo mozoček.
Vedeli ste, že...?
✔ Teľacie mäso nepotrebuje dlhý čas zrieť a možno ho tepelne upraviť už dva dni po porážke.
✔ Je charakteristické krehkosťou a jemnou chuťou – navyše obsahuje vysoký podiel bielkovín a takmer o polovicu menej tuku ako mäso hovädzie.
✔ Jemná chuť teľacieho mäsa sa dobre snúbi s čerstvými bylinkami, ako je pažítka, petržlenová vňať, šalvia, tymian alebo rozmarín. Vhodnou kombináciou je aj smotana či biele víno, výborné je aj spojenie s hubami a zeleninou, napríklad so špargľou, mrkvou, zelenou fazuľkou alebo hráškom.
Znaky
Teľacia pečeň má oproti hovädzej svetlejšiu farbu, jemnejšiu chuť a krehkejšiu konzistenciu. Obličky sú pevné, majú charakteristickú tmavočervenú farbu a obsahujú loj, ktorý pred prípravou treba odstrániť. Srdce tvorí jemná svalovina a obsahuje minimum tuku. Príjemne aromatický a ľahko stráviteľný brzlík ponúka krehké tkanivo pevnej konzistencie.
Využitie
Populárna teľacia pečeň sa podáva v minútkovej úprave – smažená, opečená alebo grilovaná. Obličky sa hodia na dusenie, podobne ako srdce, ktoré sa aj varí, griluje a pečie. Brzlík treba najskôr krátko povariť (pošírovať) vo vode či vo vývare, potom ho možno dusiť, piecť alebo krátko smažiť. Teľacie vnútornosti dobre ladia s omáčkami na báze smotany či vína, chuťovo ich dobre doplnia aj slanina, huby, koreňová zelenina alebo horčica.