Bravčové rebrá a bôčik

Vepřová žebra
Predná časť boku sa nachádza v prednej časti hrudnej steny pod plecom. Delí sa na predné rebrá, čiže hruď, a bôčik, čiže pupok. Mäso obsahuje vysoký podiel tuku a hodí sa na celý rad kuchynských úprav. 

Vedeli ste, že...?

✔ Čerstvé bravčové mäso je zafarbené doružova s jemnými vláknami a zľahka mramorované tukom. Tučné časti majú byť biele a pevné. Na rozdiel od hovädzieho mäsa, ktoré potrebuje určitý čas zrieť, je bravčové mäso najchutnejšie ihneď po porážke.

✔ Bravčové mäso vydrží niekoľko dní v chladničke, hlboko zmrazené sa môže skladovať až pol roka. Pri príprave treba z hygienických dôvodov dbať na to, aby bolo aj v hlbších vrstvách dokonale tepelne opracované.

Znaky

Bravčový bok je výrazne prerastený tukom – jeho podiel v mäse sa pohybuje okolo 20 %. Mäso mladších kusov sa vyznačuje jemnou štruktúrou, s vyšším vekom je vláknitejšie. Bôčik je dostupný tak vykostený, ako aj vo variante s rebrami. 

Využitie

Bôčik sa výborne hodí na pečenie a na grilovanie, a to tak vcelku, ako aj pokrájaný na plátky. Pripraviť ho možno spolu s rebrami, ktoré mäsu dodajú výraznejšiu chuť, ale bežné je aj samostatné použitie. Pred úpravou sa mäso často nakladá do pikantných marinád, napríklad z piva, medu, zázvoru a rôznych druhov korenia. Obľúbené je aj v údenej podobe, vykostený bôčik sa používa na výrobu slaniny. Rozkrojený na plát sa hodí na prípravu rolády.
Ďalšie inšpirácie

Inšpirujte sa
Mäso a hydina

Viac
Recepty

Objaviť