Šumivé vína

Šumivé vína, alebo sekty, sú ideálnym spoločníkom pri slávnostných príležitostiach, skvele sa však uplatnia aj ako aperitív, ktorý pred jedlom správne naladí chuťové bunky. Označenie šampanské, ktoré sa často a nesprávne používa pre rozličné druhy sektov, je od roku 1908 chránenou značkou a prislúcha šumivým vínam vyrobeným klasickou metódou výhradne vo francúzskej oblasti Champagne. V sortimente METRO nájdete pestrú ponuku sektov z domácej aj zahraničnej produkcie vrátane slávneho francúzskeho originálu.

Šumivá vína

VIAC O ŠUMIVÝCH VÍNACH

Suché alebo sladké

Obsah cukru v šumivom víne približujú francúzske výrazy na etiketách. Najnižší obsah cukru značí brut nature (cukor pod 3 g/l, pri druhotnom kvasení nebol dodaný dozážny (expedičný) likér, ďalej extra brut (cukor 0 – 6 g/l), brut (cukor pod 12 g/l), extra sec (cukor 12 – 17 g/l), sec (cukor 17 – 32 g/l), demi-sec (cukor 32 – 50 g/l) a doux (cukor nad 50 g/l). Podľa vyhlášky Štátnej poľnohospodárskej a potravinárskej inšpekcie sa v prípade, že obsah cukru odôvodňuje použitie dvoch výrazov, vyberie iba jeden. 

Šumivé nie je perlivé

Perlivé vína sú často chybne zamieňané za šumivé. Zásadný rozdiel medzi nimi je tlak vo fľaši, ktorý ovplyvňuje intenzitu perlenia. Šumivé vína by mali dosahovať tlak min. 3 atmosféry, pri perlivých vínach sa tlak pohybuje v rozmedzí 1 – 2,5 atmosféry. V šumivých vínach vzniká oxid uhličitý druhotným kvasením cukrov, ktoré sú do základného, prvotne kvaseného vína pridané vo forme tirážneho likéru. Perlivé vína pri druhotnom kvasení väčšinou nedosiahnu potrebný tlak, preto sa používa toto označenie. V niektorých prípadoch sú tieto vína sýtené umelo.

Veľkosť fliaš

Sekty sa plnia do fliaš rôznych veľkostí, a zákazníci si tak môžu vybrať podľa potreby a príležitosti, pri ktorej sa bude šumivé víno podávať. Najčastejšou voľbou je klasická „sedmička“, fľaše s menším objemom sú vhodné na piknik či záhradnú párty a ozdobou veľkolepej oslavy sa bezpochyby stane pätnásťlitrová fľaša nazývaná Nabuchodonosor.

 Služby pre vás

Vínotéky METRO vedú skúsení someliéri, ktorí vám odporučia nielen samotné vína, ale aj vhodné kombinácie s pokrmami. Majiteľom gastronomických prevádzok tiež pomôžu so zostavením a realizáciou vínneho lístka. Pravidelne usporadúvame ochutnávky, počas ktorých máte možnosť sa oboznámiť so zaujímavými vínami z nášho sortimentu.
Card
Staňte sa zákazníkom

Registrovať sa