Burgundsko (Bourgogne)

Burgundsko sa radí medzi najznámejšie vinárske regióny sveta. Vinič sa pestuje v troch departmentoch: Yonne, Cote d'Or a Saône-et-Loire. Celková výmera viníc je takmer 24 000 hektárov a ročne sa tu vyrobí zhruba 1,3 milióna hektolitrov vína. Medzi najznámejšie podoblasti patria Chablis, Côte de Nuits, Côte de Beaune, Mâconnais a tiež Beaujolais – kraj preslávený mladým vínom Beaujolais Nouveau, ktoré je svetu slávnostne predstavené každý tretí novembrový štvrtok.

Burgundsko

VIAC O BOURGOGNE

Biele vína

V burgundskej produkcii bielych vín hrajú hlavnú rolu odrody Chardonnay a Aligoté. Medzi vedľajšie odrody sa radia Pinot blanc, Sauvignon blanc a Melon de Bourgogne.

Červené vína

Na výrobu červených vín, ktoré Burgundsku prinášajú slávu po celom svete, sa používajú najmä odrody Pinot noir a Gamay, ďalej napríklad Pinot gris, Pinot liébault, Tressot či César.

Prírodné podmienky

V charaktere tunajších vín sa odráža mierna kontinentálna klíma, leto je však menej stabilné než v južných vinárskych pásmach. Pôda prevláda vápencová, miestami je ílovitá či piesčitá.

Služby pre vás

Vínotéky METRO vedú skúsení someliéri, ktorí vám odporučia nielen samotné vína, ale aj vhodné kombinácie s pokrmami. Majiteľom gastronomických prevádzok tiež pomôžu so zostavením a realizáciou vínneho lístka. Pravidelne usporadúvame ochutnávky, počas ktorých máte možnosť sa zoznámiť so zaujímavými vínami z nášho sortimentu.
Card
Staňte sa zákazníkom

Registrovať sa