Bravčové karé

Vepřová pečeně
Bravčové karé sa nachádza z oboch strán pozdĺž chrbtice medzi stehnom a krkovičkou. Stretnúť sa s ním môžete aj pod názvom, chrbát alebo kotleta. Poskytuje veľmi chutné a pomerne chudé mäso, ktoré sa skvele hodí na minútky.

Vedeli ste, že...?

✔ Čerstvé bravčové mäso je zafarbené doružova s jemnými vláknami a zľahka mramorované tukom. Tučné časti majú byť biele a pevné. Na rozdiel od hovädzieho mäsa, ktoré potrebuje určitý čas zrieť, je bravčové mäso najchutnejšie ihneď po porážke.

✔ Bravčové mäso vydrží niekoľko dní v chladničke, hlboko zmrazené sa môže skladovať až pol roka. Pri príprave treba z hygienických dôvodov dbať na to, aby bolo aj v hlbších vrstvách dokonale tepelne opracované.

Znaky

Bravčové karé má tvar podlhovastého valčeka a delí sa na prednú a zadnú časť. Obe sa vyznačujú pomerne nízkym obsahom tuku okolo 5 % (po odstránení chrbtovej slaniny), na reze je zrejmé len veľmi slabé mramorovanie. Zadná časť je oproti prednej chudšia a poskytuje veľmi krehké a jemne vláknité mäso. Oba varianty sú bežne dostupné s kosťou aj bez nej.

Využitie

Najčastejšie sa bravčové karé využíva na prípravu prírodných rezňov a grilovaných steakov – pre intenzívnejší chuťový zážitok je vhodné ponechať pri mäse kosť. Vykostené plátky sa môžu smažiť v trojobale, ale oproti krkovičke nie sú také šťavnaté. Mäso vcelku možno piecť alebo dusiť v rúre, hodí sa aj na prípravu rolád. Pri dlhšej úprave je potrebné voliť nižšiu teplotu, aby sa nevysušilo.
Ďalšie inšpirácie

Inšpirujte sa
Mäso a hydina

Viac
Recepty

Objaviť