Mleté mäso je obľúbenou ingredienciou v kuchyniach na celom svete– jednoduchým spracovaním sa z takmer akéhokoľvek kúska mäsa okamžite stáva surovina so širokým kulinárskym využitím.
Vedeli ste, že..?
✔ Ideálna teplota na skladovanie mletého mäsa sú 4 °C. Pri manipulácii je extrémne dôležité dodržiavať hygienické štandardy, a to tak v prípade výroby, ako aj pri následnom spracovaní.
✔ Čerstvé mleté mäso môžete tiež zamraziť na neskoršie využitie – v nepriedušnom obale vydrží aj niekoľko mesiacov.
Znaky
Mletím sa naruší štruktúra mäsových vlákien a čiastočne aj bunkových membrán, a vďaka tomu mäso zmení svoje vlastnosti – stačí mu kratší čas tepelnej úpravy a môže byť konzumované aj v surovom stave. Súčasne sa však skracuje jeho trvanlivosť a je tiež náchylnejšie na napadnutie baktériami. K najvyužívanejším druhom patria mleté bravčové a hovädzie mäso a ich kombinácia. Bežne dostupné je aj mleté morčacie alebo zverina.
Využitie
Mleté mäso možno spracovať na nespočetne veľa spôsobov. V tradičnej slovenskej kuchyni sa využíva na prípravu sekanej, fašírok, mletých rezňov či ako zmes do plnených paprík. Vytvárajú sa z neho tiež guľky alebo šišky, skvele chutí s cestovinami ako bolonské ragú alebo v tradičnej gréckej musake. Vynechať nemožno ani obľúbené hovädzie hamburgery. Mleté mäso sa dá ochutiť podľa fantázie – základom je čierne korenie a soľ, použiť môžete čerstvé alebo sušené bylinky, ako je majorán, rozmarín, tymian či oregano. Z korenia je obľúbenou voľbou mletá paprika a rasca, hodia sa aj rôzne koreniace zmesi, napríklad provensalské korenie alebo balkánska čubrica.