Pliecko a rebrá

Selečí hrudí a žebra
Pliecko z  prasiatka leží pod plecom v prednej časti hrudnej steny a ponúka hneď niekoľko možností kuchynského spracovania. 
Selečí hrudí a žebra

Vedeli ste, že...?

✔ Čerstvé mäso z prasiatka je sfarbené doružova s jemnými vláknami a zľahka mramorované tukom. Tučné časti majú byť biele a pevné.

✔ Na rozdiel od hovädzieho, ktoré potrebuje určitý čas zrieť, je bravčové mäso a mäso z prasiatka najchutnejšie ihneď po porážke.

✔ Mäso z prasiatka vydrží niekoľko dní v chladničke, hlboko zmrazené sa môže skladovať až pol roka. Pri príprave z hygienických dôvodov treba dbať na to, aby bolo aj v hlbších vrstvách dokonale tepelne opracované.

Znaky

Pliecko a rebrá sa vyznačujú hrubšou štruktúrou svalového vlákna a vyšším podielom tuku – v porovnaní s dospelými ošípanými je však mäso o poznanie chudšie. Pliecko je dostupné tak vcelku, ako aj naporciované na rebierka vhodné na okamžité spracovanie.

Využitie

Celé pliecko z prasiatka aj jednotlivé rebierka sa hodia na pečenie či grilovanie – vďaka vyššiemu obsahu tuku sú nielen veľmi chutné, ale aj šťavnaté. Pred úpravou možno mäso naložiť do marinády z oleja, korenia a byliniek – je však dobré mať na pamäti, že mäso z prasiatka má oproti bravčovému jemnejšiu chuť a príliš výrazné ingrediencie by ju mohli potlačiť. Vykostené pliecko možno rozrezať na plát, naplniť a podávať vo forme rolády. 
Ďalšie inšpirácie

Inšpirujte sa
Mäso a hydina

Viac
Recepty

Objaviť