Bravčové plece alebo ramienko či pliecko patrí k hojne využívaným druhom mäsa. Nachádza sa v prednej časti štvrte nad kolenom a poskytuje veľmi chutné mäso vhodné najmä na dusenie a pečenie.
Vedeli ste, že...?
✔ Čerstvé bravčové mäso je zafarbené doružova s jemnými vláknami a zľahka mramorované tukom. Tučné časti majú byť biele a pevné. Na rozdiel od hovädzieho, ktoré potrebuje určitý čas zrieť, je bravčové mäso najchutnejšie ihneď po porážke.
✔ Bravčové mäso vydrží niekoľko dní v chladničke, hlboko zmrazené sa môže skladovať až pol roka. Pri príprave treba z hygienických dôvodov dbať na to, aby bolo aj v hlbších vrstvách dokonale tepelne opracované.
Znaky
Bravčové plece sa delí na ploché, predné a veľké plece. Mäso je hrubo vláknité a šľachovité a jeho povrch pokrýva tuková blana. Obsah tuku je asi 10 %, po dôkladnom očistení môže však táto hodnota klesnúť až na polovicu. Najčastejšie sa plece predáva vykostené a rozdelené na jednotlivé časti, stretnúť sa však možno aj s variantom s ramennou kosťou a rebrami.
Využitie
Mäso z bravčového pleca si vyžaduje oproti krkovičke alebo stehnu dlhšiu tepelnú úpravu. Ideálne sa hodí na prípravu perkeltov, ragú a gulášov – napríklad segedínskeho s kapustou. Skvele chutí dusené alebo pečené na rasci, hubách, cesnaku, pive či na koreňovej zelenine. Možno ho rozkrojiť na plát a pripraviť ako roládu. V mletej podobe slúži na prípravu fašírok alebo sekanej, obľúbené je aj údené a využíva sa aj na prípravu dusenej šunky.