Obľúbené teľacie kolienka pochádzajúnajmä z mäsitej zadnejnožiny a poskytujú veľmi vláčne mäso, ktoré je vďaka ponechanej kosti doslova nabité chuťou.
Vedeli ste, že...?
✔ Teľacie mäso nepotrebuje dlhý čas zrieť a možno ho tepelne upraviť už dva dni po porážke.
✔ Je charakteristické krehkosťou a jemnou chuťou – navyše obsahuje vysoký podiel bielkovín a takmer o polovicu menej tuku ako mäso hovädzie.
✔ Jemná chuť teľacieho mäsa sa dobre snúbi s čerstvými bylinkami, ako je pažítka, petržlenová vňať, šalvia, tymian alebo rozmarín. Vhodnou kombináciou je aj smotana či biele víno, výborné je aj spojenie s hubami a zeleninou, napríklad so špargľou, mrkvou, zelenou fazuľkou alebo hráškom.
Znaky
Teľacie kolienka sú dostupné vcelku alebo nasekané na plátky so špikovou kosťou uprostred. Mäso je chudé, krehké a obsahuje vyšší podiel šliach a väziva.
Využitie
Teľacie kolienka si vyžadujú dlhší čas tepelnej úpravy – ideálne je pozvoľné dusenie pri nižšej teplote, dôležitý je aj dostatok tekutiny, aby väzivo mohlo absorbovať dostatok vlhkosti. Pripraviť ich možno na víne, na zelenine, na pive či na bylinkách, najslávnejšiu úpravu predstavuje taliansky pokrm pôvodom z Milána s názvom ossobuco – plátky kolienok so špikovou kosťou, ktoré sa dusia spolu s paradajkami, bielym vínom, vývarom a korením.