ŠTÝLY GRILOVANIA

Existuje mnoho druhov grilovania z rôznych častí sveta, ktoré sa líšia spôsobom prípravy a použitými ingredienciami. Tu sú niektoré z najznámejších druhov grilovania:

Americké grilovanie (American BBQ style)

Americký štýl grilovania je neodmysliteľne spojený s BBQ (barbecue). BBQ je spôsob grilovania, kde sa pomaly pripravuje mäso pri nízkej teplote, často s použitím dymu z dreva na zvýšenie chuti. Sú známe rôzne regionálne varianty BBQ ako texaské, karolínske, Kansas City BBQ a ďalšie. Pre grilovanie je taktiež typické používanie marinád a omáčok na zvýšenie chuti mäsa. Marinády slúžia na naloženie (namáčanie) mäsa vopred – pred tepelnou úpravou, zatiaľ čo omáčky sa používajú počas grilovania alebo ako poleva. Americké omáčky na grilovanie majú rôzne varianty, ako je BBQ omáčka, horčicová omáčka, omáčka s medom a pod. Nejde však len o grilovanie mäsa, často grilujú zeleniny, plody mora, kukuricu, sladké zemiaky a dokonca aj ovocie.

Brazílske grilovanie (Churrasco)

Je známe svojou spoločenskou povahou. Pri brazílskom grilovaní sa často používa oheň z uhlia alebo dreva, ktorý sa rozpáli na grile. Mäso sa potom pečie nad ohňom pomocou špeciálnych kovových špízov alebo na mriežke. Je to proces, ktorý vyžaduje trpezlivosť a presnosť, pretože mäso musí byť správne pripravené a nesmie sa prepiecť. Tradičným mäsom používaným pri brazílskom grilovaní je hovädzie mäso, najmä rôzne kúsky ako picanha (hovädzie stehno – kvetová špička), alcatra (hovädzia roštenka), maminha (hovädzia časť zo stehna) alebo fraldinha (tzv. flank steak – rez zo spodných brušných svalov alebo pupku). Okrem toho sa používa aj bravčové mäso, kuracie mäso a klobásy.

Kórejské grilovanie (Korean BBQ)

Kórejský štýl grilovania známy ako „gogi-gu-i“ je veľmi populárny v kórejskej kuchyni. Hlavnou metódou grilovania je priamy kontakt s horúcim grilom. Mäso sa obvykle nakrája na menšie kúsky – tenké plátky, ktoré sa potom grilujú na mriežke priamo nad horúcimi uhlíkmi alebo na elektrickom grile. Týmto spôsobom sa dosiahne vonkajšia karamelizovaná kôrka a vnútorná šťavnatosť mäsa. Najčastejšie sa griluje hovädzie, bravčové a kuracie mäso, naložené predtým do marinád. Kórejské marinády majú bohaté chute a často obsahujú zložky ako sójovú omáčku, med, cesnak, sezamový olej, rybí základ a kórejskú čili pastu. Marináda sa nechá pôsobiť na mäse niekoľko hodín alebo cez noc, aby sa zosilnila chuť.

Argentínske grilovanie (Asado)

Je jedinečný spôsob prípravy a grilovania mäsa, ktorý je považovaný za jednu z najobľúbenejších tradičných kuchýň v Argentíne. Hlavným znakom argentínskeho grilovania je použitie otvoreného ohňa a dreva, ktoré dáva mäsu charakteristickú chuť a arómu. Na rozdiel od iných štýlov grilovania, ako napríklad americké BBQ, sa pri argentínskom grilovaní nepoužívajú marinády ani omáčky. Dôležitý je samotný kvalitný kúsok mäsa, ktorý je zvyčajne osolený len pred grilovaním. Pri argentínskom grilovaní sa používa špeciálny gril, známy ako „parrilla“. Tento gril je vyrobený z kovových roštov, na ktoré sa umiestňuje mäso. Typickými druhmi mäsa používanými pri argentínskom grilovaní sú hovädzie, bravčové, jahňacie a aj kuracie mäso. Okrem toho sa často pridávajú klobásy a iné masové výrobky. Počas grilovania sa mäso často ošľaháva vetvičkami rozmarínu alebo inými bylinkami, aby sa doň dostali prírodné chute.

Slovenské grilovanie

Grilovanie je populárna a tradičná letná aktivita na Slovensku, ktorá znamená prípravu jedál na grile, často vonku v prírode, na terase či v záhrade. Pri slovenskom grilovaní sa často pripravujú rôzne druhy mäsa, ako sú klobásy, párky, kuracie krídla, bravčové kotlety alebo hovädzie steaky. Okrem mäsa sa griluje aj zelenina, napríklad paprika, paradajka, cibuľa či cuketa. Okrem tradičného grilovania mäsa sa na slovenských grilovačkách často pripravujú aj rôzne prílohy a omáčky. Obľúbenými prílohami sú zemiakový šalát, rôzne druhy chleba alebo pečivo a čerstvá zelenina. Medzi obľúbené omáčky patria tatárska omáčka, kečup, horčica, no i rôzne marinády.
Card
Staňte sa zákazníkom

Registrovať sa