Úhor morský (Conger conger, angl. conger eel) sa vyskytuje v hĺbke do 100 m predovšetkým v severovýchodných moriach Atlantického oceánu, hojne v Stredozemnom mori, menej často v Baltickom mori. Úhorom vyhovujú skalnaté pobrežia a piesčité dno, cez deň sa skrývajú v jaskyniach a v noci lovia kôrovce, sépie a malé ryby. Vynikajú veľkou silou. Za trením sa vydávajú do mnohonásobne väčších hĺbok (až 3000 m). Samica vyprodukuje medzi 3 až 8 miliónmi ikier, ktorým po oplodnení trvá dva roky, než dorastú do rozmerov 14 – 16 cm. Morské úhory dosahujú dospelosť v plytkých pobrežných vodách. Ročne sa ich uloví okolo 15 000 ton, najviac vo Francúzsku a Španielsku.

Úhor morský

Úhor morský

Conger conger


Sezónnosť: nie

Pôvod: SV Atlantik

Metóda lovu/chovu: háčiky a šnúry

Veľkosť: 2 – 20 kg/ks

Tučnosť: vysoká

Znaky

Oproti európskemu dorastá úhor morský do dvojnásobných rozmerov, samica môže merať až 3 m pri hmotnosti 65 kg, samce nepresahujú 20 kg. Ryba má sivastú, na bruchu výrazne svetlejšiu kožu bez šupín, a v porovnaní s európskym príbuzným bližšie k hlave posadenú chrbtovú plutvu a oveľa väčšiu papuľu s výraznejšími zubami.

Využití

Tučné mäso morského úhora chuťou trochu zaostáva za delikátnym mäsom jeho európskeho príbuzného. Vynikajúce je údené, grilované a pečené či dusené v rúre, je možné ho kúpiť taktiež v konzerve.

Tipy zo sortimentu, akcie a cena


Čerstvé ryby v METRO

V METRO vám ponúkame len tie najčerstvejšie ryby a morské plody – pozrite sa, ako prebieha ich kontrola.

Odkiaľ dovážame ryby

Ryby a morské plody pre vás dovážame z celého sveta – pozrite sa na krátke video.