Bravčové vnútornosti majú v tuzemskej kuchyni stále miesto a možno ich spracovať na množstvo spôsobov. K najvyhľadávanejším druhom patria pečeň, obličky, jazyk a líčka.


940x200

Viete, že..?

Čerstvé bravčové je sfarbené doružova s jemnými vláknami a ľahko mramorované tukom. Tučné časti majú byť biele a pevné. Na rozdiel od hovädzieho, ktoré potrebuje určitý čas zrieť, je bravčové mäso najchutnejšie ihneď po porážke.

Bravčové vydrží niekoľko dní v chladničke, hlboko zamrazené sa môže skladovať až pol roka. Pri príprave treba z hygienických dôvodov dbať na to, aby bolo aj v hlbších vrstvách dokonale tepelne opracované.


Znaky

Pečeň je charakteristická tmavočervenou farbou a má vláčnu a krehkú konzistenciu. Obličky sú sfarbené do svetlohnedej až červenej farby a obsahujú žľazy a žilky, ktoré je pred úpravou nutné odstrániť. Jazyk je tvorený jemnou svalovinou a má výraznú chuť aj arómu. Líčka obsahujú vyšší podiel tuku a po tepelnej úprave sú jemné a vláčne.

Využitie

Pečeň a obličky skvele chutia smažené na cibuľke alebo slanine, používajú sa taktiež do paštét alebo tlačenky. Sú vhodné na kratšiu tepelnú úpravu, inak hrozí, že stvrdnú. Jazyk je obľúbený v údenej podobe, často sa podáva taktiež varený so smotanovými omáčkami. Spoločne so vzrastajúcou obľubou hovädzích líčok sa dostávajú do popredia záujmu aj líčka bravčové. Výborné sú pomaly pečené alebo dusené na koreňovej zelenine, víne alebo tmavom pive.Čerstvé mäso v METRO

V METRO vám ponúkame len to najčerstvejšie a najkvalitnejšie mäso - pozrite sa, ako je distribuované, spracované a kontrolované.

Recepty pre každého

Máte tiež rádi mäso a hydinu, ale neviete, čo pripraviť z konkrétneho mäsa? Vyskúšajte naše recepty! Krok za krokom sa stanete majstrom kuchyne!