leto pod šírim nebom

GRILOVACIA SEZÓNA 2024

GRIL SHOW

S Vojtom Artzom a Gabom Kocákom

Vstúpte do sveta chutí a zážitkov s prvou ligou gril majstrov!
 

Až do júla sa môžete tešiť na praktické ukážky filetovania veľkých rýb, kulinárske show Vojta Artza či Gaba Kocáka a na svoje si prídu aj ochutnávači, ktorí sa môžu tešiť na novinky z nášho sortimentu čerstvého mäsa, rýb, ovocia a zeleniny.

Pre viac informácií o konaní METRO GRIL SHOW kliknite prosím na tlačidlo niežšie, alebo sa informujte na Pulte partnerov, prípadne u vášho obchodného zástupcu.
Viac info o gril show

Ako vybrať správny gril?

Výber kvalitného grilu je základom pre úspešné grilovanie. S dnešnou širokou ponukou rôznych typov a cenových relácií je možné nájsť ideálny model podľa vašich preferencií. Nezabudnite pri výbere a používaní grilu na bezpečnosť a správnu údržbu.

A čo by ste mali pri výbere zvážiť?  Okrem obstarávacej ceny určite aj zdroj energie a s tým spojené náklady na spotrebu, rozmery grilu a jeho manipuláciu, čas potrebný na rozžeravenie, funkciu regulácie teploty a náročnosť údržby.

Na uhlie

Klasický vonkajší gril na drevené uhlie je stále obľúbeným výberom pre autentické dymové arómy a jednoduchú údržbu. Avšak dlhšia príprava, nemožnosť regulovať teplotu a vyššia spotreba paliva môžu byť nevýhodami. Tento spôsob grilovania je ideálny pre rýchle opekanie steakov, burgerov a zeleniny priamo nad ohňom, hoci nie je najzdravší kvôli odkvapkávaniu tukov a štiav na uhlie.

Plynový

Plynové záhradné grily ponúkajú pohodlné použitie bez potreby podpaľovania a okamžitú pripravenosť na grilovanie. Využívajú horáky napojené na fľaše s propán-butánom a umožňujú reguláciu teploty podľa potreby. Aj keď sú praktické, ich nevýhodou je vyššia cena a ťažšia manipulácia v porovnaní s variantami na uhlie.

Elektrický

Elektrické grily volia kuchári, pretože sa jednoducho obsluhujú, umožňujú presnú reguláciu teploty a dajú sa pohodlne využívať aj v interiéri alebo záhradnom prístrešku. Nevýhodou môže byť závislosť na zdroji elektrickej energie a s tým spojené náklady na prevádzku. 

Šikovné pomôcky

Základné vybavenie grilovania zahŕňa obracačky, vidlice a kliešte na manipuláciu s potravinami. Pri výbere materiálu dbajte na odolnosť voči vysokým teplotám. Na špízy a kebaby sú vhodné nehrdzavejúce ihly alebo bambusové špajdlePekáče z hliníkovej fólie dobre vedú teplo a zabraňujú odkvapkávaniu tuku a štiav do ohniska. Panvice a teflonové platne umiestnite priamo na rošt, avšak používajte špeciálne náčinie, aby ste nepoškodili ich povrch.

Pre pokročilých

Ak ste vášnivý grilovací nadšenec, môžete zvážiť nákup ďalších doplnkov. Medzi užitočné pomôcky patrí tenderizer na mäso, špeciálne ražne pre rôzne potraviny, odnímateľné rošty, kliešte na grilovanie rýb, mriežky na burgery, držiaky na kukuričné klasy a pečivo, nerezové krúžky na pečenie ovocia a teplomery pre presné grilovanie.

a teraz do kuchyne...

Zeleninová predohra

Čerstvá grilovaná zelenina ako predjedlo poteší aj nejedného milovníka steakov. Rovnako ako mäso, aj zelenina získa na grile jedinečnú dymovú arómu a zvýrazní sa jej prirodzená chuť. Po grilovaní môžete zeleninu využiť v polievkach, omáčkach, dipoch alebo ju naložiť do bylinkového oleja na neskoršie použitie. Medzi vhodnú zeleninu na grilovanie patria papriky, baklažán, cuketa, cibuľa, mrkva, zeler, paradajky, kukurica a ďalšie.

Tipy od šéfkuchára:
 • Plátky zeleniny by nemali byť príliš hrubé - ideálne je 0,5 - 1cm.
 • Pred prípravou plátky zľahka potrite olejom alebo marinádou.
 • Zeleninu grilujte pri nižších teplotách, alebo ju umiestnite na kraj grilu.

Zálievky a dipy

Nie náhodou pochádza slovo dresing z anglického výrazu "pre šaty". Zálievky a dipy totiž dokonale "oblečú" surovú zeleninu aj ďalšie potraviny a pomôžu im zažiariť v starostlivo vyskladanej harmónii chutí. 

Tipy od šéfkuchára:
 • Pripravený dresing ochutnávame vždy s kúskom zeleniny, jedine tak spoznáme, či sú všetky prísady v súlade.
 • Dresingom šalát neprelievame, ale starostlivo ho do jednotlivých ingrediencií vmiešame tak, aby pokryl každý kúsok.
 • Zálievku do listových šalátov pridávame až tesne pred servírovaním, predídeme tak nežiaducemu ochabnutiu listov.

Z mora na gril

Morské plody sú skvelým doplnkom grilovaného menu, poskytujúc príjemný protiklad k ťažším mäsovým jedlám.

Na grile zažiaria predovšetkým kalmáre. Majú charakteristické telo v tvare vaku a dlhými bočnými pažami. Sú krehké a šťavnaté, s jemne sladkastou až orechovou chuťou. Marináda z cesnaku, olivového oleja a citrónovej šťavy s bylinkami môže ich chuť ešte zvýrazniť. Na grilovanie sa odporúčajú skôr väčšie kusy.

Vhodné sú určite aj kráľovské krevety. Je vhodné grilovať ich v pancieroch, ktoré bránia vysychaniu. Netreba ich nechávať nad ohňom príliš dlho, inak budú tvrdé, tuhé a suché.

Z vodnej ríše

Ryby sú neodmysliteľnou súčasťou grilovania. Sú zdravé, ľahko stráviteľné a rýchlo sa pripravujú, pričom ponúkajú širokú škálu chuťových možností. Pri výbere ryby je kľúčová čerstvosť, ktorú môžete spoznať podľa lesklých očí a červených alebo fialových žiabrov. Pevnosť mäsa je tiež dôležitá - čerstvé mäso by malo byť pevné a odolné voči tlaku

Na gril sa odporúča vyberať ryby, ktoré možno grilovať v celku – pražmu, morského vlka, makrelu alebo pstruha.

Dovnútra vkladajte len bylinky a maslo - najlepšie tak vynikne prirodzená chuť mäsa.

kurča musí mať šťavu

Úprava kurčaťa na grile ponúka mnoho možností. Mnohí uprednostňujú plátky mäsa, ktoré sa dobre prepečú, a zároveň zostávajú šťavnaté. Správna príprava kurčaťa na grile si vyžaduje trpezlivosť a strednú teplotu, aby ste dosiahli krehké a šťavnaté mäso bez vysušenia či spálenia.

Trik s plechovkou

Atraktívne riešenie, známe ako kura "sediace" na plechovke s pivom, je objavom zo 40. rokov minulého storočia v USA. Kurča sa umiestni na polovične naplnenú plechovku piva, kde počas grilovania absorbuje chuť a vôňu tekutiny, čím zostáva šťavnaté a chutné.

Užitočné rady

Mäso nechajte odpočívať pri izbovej teplote aspoň 1,5 hodinu. Zabezpečíte tým rovnomerné prepečenie bez vysušenia.
Pri grilovaní testujte prepečenie pomocou teplomera alebo vidličky - kuracie mäso by malo dosiahnuť minimálne 75 °C. Intenzívnejšiu chuť dosiahnete vložením korenia a byliniek pod kožu kurčaťa, čo zabezpečí, že chute preniknú dovnútra a nebudú spálené pri kontakte s ohňom.

tajomstvo šťavnatých steakov

Kvalitný hovädzí steak je perla každej grilovacej oslavy. Jeho príprava si vyžaduje isté umenie a skúsenosti, no kľúčom k úspechu je správny výber mäsa. Hovädzie mäso je bohatým zdrojom bielkovín a železa a tvorí obľúbenú súčasť slovenského jedálnička.

Súčasťou ponuky METRO sú rôzne rezy, ktoré vám poskytnú bohatý výber možností. Steakové mäso môžete zakúpiť jednotlivo, balené a kalibrované na porcie, čo ušetrí váš čas a umožní vám ochutnať rôzne chovné plemená a rezy. Mäso balené vo vákuu môže zrieť počas celej doby prepravy, čo zabezpečí dlhšiu trvanlivosť (3-4 mesiace od zabalenia) pri vhodnom skladovaní.

Krvavý alebo prepečený?

Optimálne steaky by mali byť menšie, ale silnejšie, aby sa nestihli príliš rýchlo prepiecť.
Pre grilovanie platia nasledujúce časy a teploty:

 • VERY RARE / BLUE: 2 minúty z každej strany, vnútri úplne červený, vnútorná teplota do 50 °C
 • RARE: 2,5 minúty z každej strany, vnútri červený, vnútorná teplota do 60 °C
 • MEDIUM RARE: 3 minúty z každej strany, červenkasto-ružový stred, vnútorná teplota do 65 °C
 • MEDIUM: 4 minúty z každej strany, plne ružový stred, vnútorná teplota do 70 °C
 • MEDIUM WELL: 4,5 minúty z každej strany, stred slabo ružový, vnútorná teplota do 75 °C
 • WELL DONE: 5 minút z každej strany, sivohnedý uprostred, vnútorná teplota do 77 °C

Uľahčite si prácu

Ak ste v časovej tiesni alebo radšej prenecháte prípravu hamburgerov odborníkom. Využite náš výber profesionálne pripravených burgerov, ktoré sú pripravené na okamžité použitie.

V METRO nájdete chladené a mrazené burgery z prvoradného mäsa zo špičkových plemien. Sú k dispozícii vo variantoch s hmotnosťou 200 g alebo v mini verzii (42,5 g), ideálne na party alebo rauty.

Sólo pre klobásy

Klobásy môžu slúžiť ako predjedlo alebo hlavný chod. V METRO nájdete širokú ponuku domácich a zahraničných produktov z čerstvého mäsa. Na gril sa ideálne hodia tepelne neopracované klobásy, ktoré vynikajú výraznou chuťou a po tepelnej úprave sú chrumkavé na povrchu a šťavnaté vnútri. 

TIP: Vyberte klobásy z chladničky hodinu pred prípravou, aby dosiahli izbovú teplotu a minimalizujte tým prasknutie pri grilovaní. Môžete tiež potrieť mriežku olejom, aby sa klobásy neprichytávali. 

Sladká bodka

Grilované ovocie získava nový rozmer chuti a vône iba za pár minút. Stačí ho  umyť a prípadne olúpať. Môžete použiť exotické aj lokálne druhy ovocia. Pevné ovocie položte na rošt, mäkké pripravte v alobale alebo miske. Praktické a efektné sú aj grilované ovocné špízy.

Dávajte však pozor na teplotu, aby sa ovocie nespálilo. S úpravou počkajte na záver grilovania alebo pripravte ovocie mimo najväčšieho žiaru.

Recepty na grilovanie

Grilovaný kurací steak s hummusom a šalátom Tabouleh

Grilovaný kurací steak s hummusom a šalátom Tabouleh

Pozrieť recept
Grilovaná pražma kráľovská s jarným zemiakovým šalátom

Grilovaná pražma kráľovská s jarným zemiakovým šalátom

Pozrieť recept
Grilovaný melón

Grilovaný melón

Pozrieť recept
Card
Staňte sa zákazníkom

Registrovať sa