Na juhozápade Moravskej vinárskej oblasti leží rozľahlá Znojemská podoblasť, ktorá zahŕňa 3 162 hektárov viníc, 90 vinárskych obcí, 215 viničných tratí a zhruba 1 385 pestovateľov. Vďaka ideálnym klimatickým podmienkam tu vznikajú chuťovo plné a svieže aromatické biele vína. Pre odrody Veltlínske zelené, Rizling rýnsky a Sauvignon získala Znojemská podoblasť ako prvá certifikát VOC (vína originálnej certifikácie) – vína s týmto označením sú vyrobené vopred dohodnutým postupom, ktorý schvaľujú členovia združenia VOC danej oblasti, z odrôd typických pre daný vinársky región a z hrozna pochádzajúceho výhradne zo starostlivo vyberaných vinárskych tratí.

Tipy zo sortimentu

 • Pinot blanc, neskorý zber, Vinárstvo rodiny Špalkovej

  Pinot blanc

  Suché víno, vo vôni ktorého sa prejavuje vanilka a biela čokoláda. Plná chuť sa dobre snúbi s rybami a zložitejšími úpravami bledých druhov mäsa.

 • Chardonnay, výber z hrozna, Vinárstvo Regina Coeli (Trpělka&Oulehla)

  Regina Coeli

  Suché víno s plnou chuťou a prenikavou arómou hrušiek, banánu a smotany výborne doplní údené ryby a cestovinové pokrmy so smotanovým základom.


Viac o Znojemskej podoblasti

 • Biele vína

  Miestne biele vína reprezentuje rad odrôd ako napríklad Veltlínske zelené, Rizling rýnsky, Pálava, Rulandské šedé, Rulandské biele, Chardonnay, Sauvignon a Müller Thurgau.

 • Červené vína

  Z modrých odrôd pestovaných v tamojšom regióne prevažuje Svätovavrinecké, vysokú kvalitu dosahuje tiež Frankovka, Rulandské modré, Cabernet Sauvignon a Cabernet Moravia.

 • Prírodné podmienky

  Studené vetry z Českomoravskej vrchoviny sa spolu s termoregulačným vplyvom riek Dyje, Jevišovky a Jihlavy odrážajú v nezameniteľnej korenitej chuti a plnosti tamojších vín.

Služby pre vás

Vinotéky METRO vedú skúsení someliéri, ktorí vám odporučia nielen samotné víno, ale aj vhodné kombinácie s pokrmami. Majiteľom gastronomických prevádzok pomôžu tiež so zostavením a realizáciou vínneho lístka. Pravidelne organizujeme ochutnávky, počas ktorých máte možnosť sa zoznámiť so zaujímavými druhmi vína z nášho sortimentu.


Ďalšie vinárske oblasti a vína

 • Mikulovská podoblasť

  Mikulovska podoblast

  Excelentné vína z mikroregiónu Pálava patria k pýcham moravského vinárstva.

 • Alsasko (Alsace)

  Alsace

  Alsasko leží v severovýchodnom výbežku Francúzska, v jeho produkcii dominuje biele víno.

 • Piemont (Piemonte)

  Piemont

  V charaktere piemontských vín sa odráža jedinečné podnebie ovplyvnené priľahlými horami.

 • Francúzske šumivé vína

  Francuzske sumive vina

  Región Champagne je domovom najlepších a najušľachtilejších šumivých vín na svete.