Velkopavlovická vinárska podoblasť zahŕňa 4 743 hektárov viníc, 75 vinárskych obcí, 321 viničných tratí a viac než 9 000 pestovateľov. Krajina s členitým reliéfom patrí k najslnečnejším a najteplejším miestam Českej republiky. Severne od najväčšej vinárskej obce Velké Bílovice stúpa do kopcov Hustopečskej pahorkatiny a v úrodných rovinách klesá až k Brnu. Vďaka ideálnej polohe a priaznivým klimatickým aj pôdnym podmienkam sa tu vinič pestuje už od dôb Veľkomoravskej ríše. Významným historickým vinárskym centrom podoblasti sú Čejkovice s gotickou pevnosťou a rozsiahlymi pivnicami, ktoré tu vybudovali Templári v roku 1232.

Tipy zo sortimentu

 • Rulandské šedé, kabinet, Vinárstvo Mádl

  Rulandske sede

  Suché víno s vôňou ovocia a orieškov, v chuti cítiť minerálne tóny so stopou citrusov. Výborne dopĺňa zeleninové šaláty a plody mora.

 • Irsai Oliver, kabinet, Vinárstvo Tetur

  Irsai Oliver

  Polosuché víno dobre vynikne v spoločnosti cestovín alebo kuracieho mäsa. Vyznačuje sa ovocnou chuťou a korenitou arómou so stopou mandarínok.

 • Neuburské, neskorý zber, Vinárstvo Proqin

  Neuburske

  Suché víno má arómu grapefruitu s buketom agátového kvetu, v chuti sa prejavuje tropické ovocie. Hodí sa k rybám, cestovinám alebo jahňaciemu.


Viac o Velkopavlovickej podoblasti

 • Biele vína

  Biele odrody reprezentuje predovšetkým Veltlínske zelené, Rulandské šedé, ďalej Muškát moravský, Müller Thurgau, Pálava a Tramín červený.

 • Červené vína

  Vysokú kvalitu dosahujú odrody Modrý Portugal, Frankovka, Cabernet Moravia, André, Neronet a Svätovavrinecké.

 • Prírodné podmienky

  Tamojšie svahy viníc majú juhozápadnú a južnú orientáciu a na jeseň ich ovievajú teplé halné vetry (fén), ktoré urýchľujú zrenie hrozna.

Služby pre vás

Vinotéky METRO vedú skúsení someliéri, ktorí vám odporučia nielen samotné víno, ale aj vhodné kombinácie s pokrmami. Majiteľom gastronomických prevádzok pomôžu tiež so zostavením a realizáciou vínneho lístka. Pravidelne organizujeme ochutnávky, počas ktorých máte možnosť sa zoznámiť so zaujímavými druhmi vína z nášho sortimentu.


Ďalšie vinárske oblasti a vína

 • Côtes du Rhône

  Cotes du Rhone

  Rozľahlá oblasť pozdĺž rieky Rhône poskytuje pestrú škálu vín rozličných charakteristík a štýlov.

 • Sicília (Sicilia)

  Sicilia

  Slnko, teplo, minimum zrážok a zloženie pôdy dávajú základ vzniku elegantných druhov vína s výraznou vôňou.

 • Mikulovská podoblasť

  Mikulovska podoblast

  Excelentné vína z mikroregiónu Pálava patria k pýcham moravského vinárstva.

 • Talianske šumivé vína

  Talianske sumive vina

  Talianskym šumivým vínam dominuje Prosecco vyrobené z bieleho hrozna odrody Glera.