Rozľahlá Slovácka podoblasť leží na juhovýchode Moravy na hraniciach so Slovenskom a Rakúskom a zahŕňa 4 310 hektárov viníc, 117 vinárskych obcí, 238 viničných tratí a viac než 9 200 pestovateľov. Tvorí ju šesť menších oblastí – Uherskohradištská, Bzenecká, Strážnická, Kyjovská, Mutěnická a Podluží. Rôznorodé klimatické podmienky, ktoré túto oblasť charakterizujú, ovplyvňujú pestrú skladbu odrôd a sú základom pre vznik výrazných vín. Významným vinárskym centrom sú Mutěnice, v ktorých sa nachádza Výskumná vinárska stanica, a tiež Polešovice, kde bola vyšľachtená pôvodná domáca odroda Muškát moravský.

Viac o Slováckej podoblasti

 • Biele vína

  V tunajšom regióne sa dobre darí odrodám Rizling rýnsky, Rulandské biele, Rulandské šedé, Müller Thurgau a Muškát moravský.

 • Červené vína

  Z modrých odrôd prevažuje najmä Frankovka, Modrý Portugal a Zweigeltrebe, darí sa tu aj tuzemskej odrode Cabernet Moravia.

 • Prírodné podmienky

  V južnej časti pôsobia chladné severovýchodné vetry, intenzitu letných teplôt však stupňuje nízka nadmorská výška a ľahká pôda, vďaka ktorým majú tamojšie vína výrazný odrodový charakter.

Služby pre vás

Vinotéky METRO vedú skúsení someliéri, ktorí vám odporučia nielen samotné víno, ale aj vhodné kombinácie s pokrmami. Majiteľom gastronomických prevádzok pomôžu tiež so zostavením a realizáciou vínneho lístka. Pravidelne organizujeme ochutnávky, počas ktorých máte možnosť sa zoznámiť so zaujímavými druhmi vína z nášho sortimentu.


Ďalšie vinárske oblasti a vína

 • Alsasko (Alsace)

  Alsace

  Alsasko leží v severovýchodnom výbežku Francúzska, v jeho produkcii dominuje biele víno.

 • Toskánsko (Toscana)

  Toskansko

  Toskánsko je srdcom talianskeho vinohradníctva a domovom novej vlny talentovaných vinárov.

 • Mikulovská podoblasť

  Mikulovska podoblast

  Excelentné vína z mikroregiónu Pálava patria k pýcham moravského vinárstva.

 • Veľkopavlovická podoblasť

  Velkopavlovicka podoblast

  História pestovania viniča hroznorodého v tomto kraji siaha až do obdobia Veľkomoravskej ríše.