Na území Českej republiky sa stretáva vzácna kombinácia niekoľkých faktorov, ktoré vytvárajú optimálne podmienky na výrobu osobitých a nezameniteľných vín. Teplé slnečné dni, chladnejšie noci, rôznorodé podložie, moderné technologické vybavenie a vynaliezavosť vinárov prispievajú k vzniku skutočných vínnych skvostov. Skutočnosť, že kvalita českých a moravských vín v posledných rokoch prudko stúpa, dokazuje aj narastajúci počet ocenení z prestížnych zahraničných súťaží. V sortimente METRO nájdete široký výber vín z produkcie českých a moravských vinárov – pestré portfólio obsahuje vína obľúbených značiek, ale aj menej známych výrobcov a ponúkame aj exkluzívne kolekcie malých vinárstiev.

Najznámejšie regióny

 • Mikulovská podoblasť

  Mikulovska podoblast

  Excelentné vína z mikroregiónu Pálava patria k pýcham moravského vinárstva.

 • Znojemská podoblasť

  Znojemska podoblast

  Za nezameniteľnú korenitú chuť a plnosť vďačia tamojšie vína ideálnym klimatickým podmienkam.

 • Veľkopavlovická podoblasť

  Velkopavlovicka podoblast

  História pestovania viniča hroznorodého v tomto kraji siaha až do obdobia Veľkomoravskej ríše.

 • Slovácka podoblasť

  Slovacka podoblast

  Vďaka rôznorodým prírodným podmienkam majú slovácke vína výrazný odrodový charakter.Viac o vínach

 • MAKRO Vinár roka

  Spoločnosť MAKRO je generálnym partnerom prestížnej súťaže Vinár roka. Odborná komisia zostavená z najlepších českých a zahraničných degustátorov každoročne hodnotí viac než 600 prihlásených vzoriek. V tomto roku sa na prvom mieste umiestnil Josef Valihrach, druhé miesto získalo vinárstvo Mikrosvín Mikulov a tretiu pozíciu získalo vinárstvo Proqin z Velkých Němčic. Vína od ocenených vinárov nájdete v našich vinotékach v špeciálnych stojanoch s logom MAKRO Vinár roka 2013.

 • Malé vinárstva

  Obľuba menších vinárstiev v posledných rokoch výrazne stúpa. Ich produkcia obvykle nepresahuje 150 tisíc litrov ročne, ale práve táto exkluzivita spojená s vysokou kvalitou vína im prináša priazeň zákazníkov aj úspechy na domácich a zahraničných súťažiach. Tím našich profesionálnych someliérov pribežne dopĺňa sortiment o kvalitné odrody alebo ročníky z produkcie menších vinárstiev vrátane exkluzívnych kolekcií.

 • VOC vína

  Vína, ktoré majú označenie VOC, sú vyrobené vopred dohodnutým postupom, ktorý schvaľujú členovia združenia VOC danej oblasti, z odrôd typických pre daný vinársky región a z hrozna pochádzajúceho výhradne zo starostlivo vyberaných vinárskych tratí. V charaktere vína sa odráža terroir (región), kde bolo hrozno vypestované.

Služby pre vás

Vinotéky METRO vedú skúsení someliéri, ktorí vám odporučia nielen samotné víno, ale aj vhodné kombinácie s pokrmami. Majiteľom gastronomických prevádzok pomôžu tiež so zostavením a realizáciou vínneho lístka. Pravidelne organizujeme ochutnávky, počas ktorých máte možnosť sa zoznámiť so zaujímavými druhmi vína z nášho sortimentu.

Tipy z nášho sortimentu

 • Pálava, výber z hrozna, Vinárstvo Volařík

  Vinarstvo Volarik

  Polosladké víno z mikulovských viníc vyniká vyváženou chuťou a ovocnou arómou.