Toskánsko je srdcom talianskeho vinohradníctva a súčasne domovom novej vlny talentovaných vinárov a kreatívnych enológov. Spolu s regiónom Piemonte tvorí základy, na ktorých je postavená povesť talianskych vín – práve z toskánskych viníc pochádzajú preslávené talianske červené vína Chianti a Brunello. Medzi známe vinárske strediská tohto regiónu patrí napríklad Montepulciano, Montalcino, San Gimignano, Chianti a Siena.

Viac o Toskánsku

 • Biele vína

  V produkcii bielych vín dominujú odrody Malvasio a Trebbiano, na toskánskych viniciach sa pestuje tiež Chardonnay, Pinot bianco, Roussanne, Sauvignon blanc či Sémillon.

 • Červené vína

  Základnou modrou odrodou je Sangiovese, z ktorej sa vyrábajú slávne vína Chianti a Brunello. K vedľajším odrodám sa radí Cabernet Sauvignon, Aglianico, Barbera a Canaiolo.

 • Prírodné podmienky

  V charaktere toskánskych vín sa odráža poloha medzi Tyrrhenským morom a Apeninským pohorím, malé množstvo zrážok a vysoké letné teploty. Pôda je komplexná s prevahou štrku, vápenca alebo ílu.

Služby pre vás

Vinotéky METRO vedú skúsení someliéri, ktorí vám odporučia nielen samotné víno, ale aj vhodné kombinácie s pokrmami. Majiteľom gastronomických prevádzok pomôžu tiež so zostavením a realizáciou vínneho lístka. Pravidelne organizujeme ochutnávky, počas ktorých máte možnosť sa zoznámiť so zaujímavými druhmi vína z nášho sortimentu.


Ďalšie vinárske oblasti a vína

 • Bordeaux

  Bordeaux

  Najväčšia a najúspešnejšia apelácia Francúzska je symbolom významných vín a vzorom pre celý vinársky svet.

 • Mikulovská podoblasť

  Mikulovska podoblast

  Excelentné vína z mikroregiónu Pálava patria k pýcham moravského vinárstva.

 • Benátsko (Veneto)

  Benatsko

  Benátsko patrí k najproduktívnejším vinárskym oblastiam a ponúka pestrú paletu vín rozličných štýlov.

 • Talianske šumivé vína

  Talianske sumive vina

  Talianskym šumivým vínam dominuje Prosecco vyrobené z bieleho hrozna odrody Glera.