Piemonte je druhým najväčším vinárskym regiónom v Taliansku. Zahŕňa podhorie Álp, pohorie Langhe a Monferrato a početné údolia prítokov Pádu, najdlhšej talianskej rieky. Oblasť sa delí na päť podoblastí – Langhe, Monferrato, Coste della Sesia, Canavese a Colline Novarese. V piemontskej produkcii prevažujú červené vína, z ktorých najznámejšie sú Barolo a Barbaresco. Medzi bielymi vínami sa obľube teší najmä Gavi, vysokú kvalitu dosahuje tiež šumivé víno Asti.

Viac o Piemonte

 • Biele vína

  Najvýznamnejšou bielou odrodou je Cortese, ktorá je základom pre populárne víno Gavi. Na piemontských viniciach sa ďalej pestuje Moscato a Chardonnay.

 • Červené vína

  Najslávnejšie červené vína z Piemontu sa vyrábajú z odrody Nebbiolo a Barbera, k vedľajším odrodám sa radí napríklad Bonarda a Vespolina.

 • Prírodné podmienky

  Podnebie ovplyvňuje severozápadné pásmo Álp a Apeniny. V lete je veľmi teplo a zimy sú takmer kontinentálne chladné, čo veľmi priaznivo pôsobí na pestovanie viniča.

Služby pre vás

Vinotéky METRO vedú skúsení someliéri, ktorí vám odporučia nielen samotné víno, ale aj vhodné kombinácie s pokrmami. Majiteľom gastronomických prevádzok pomôžu tiež so zostavením a realizáciou vínneho lístka. Pravidelne organizujeme ochutnávky, počas ktorých máte možnosť sa zoznámiť so zaujímavými druhmi vína z nášho sortimentu.


Ďalšie vinárske oblasti a vína

 • Sicília (Sicilia)

  Sicilia

  Slnko, teplo, minimum zrážok a zloženie pôdy dávajú základ vzniku elegantných druhov vína s výraznou vôňou.

 • Burgundsko (Bourgogne)

  Burgundsko

  Burgundsko sa pýši vínami zvučných mien vyrábanými predovšetkým z odrôd Chardonnay a Pinot Noir.

 • Znojemská podoblasť

  Znojemska podoblast

  Za nezameniteľnú korenitú chuť a plnosť vďačia tamojšie vína ideálnym klimatickým podmienkam.

 • Francúzske šumivé vína

  Francuzske sumive vina

  Región Champagne je domovom najlepších a najušľachtilejších šumivých vín na svete.