Vinič sa v Taliansku pestuje už od antických dôb. Úroveň produkcie však významne stúpla v 60. rokoch 20. storočia, kedy nová generácia progresívnych vinárov nastúpila novú cestu vo výrobe vína a výrazne vylepšila jeho dovtedy pomerne slabú reputáciu. V súčasnosti patrí Taliansko k najväčším producentom vína na svete a vďaka rozličným klimatickým podmienkam jednotlivých regiónov, pestrej škále odrôd a moderným technologickým postupom sa radí medzi špičku nielen z hľadiska množstva, ale aj kvality. V sortimente METRO nájdete širokú ponuku vín s talianskym temperamentom – od sviežich a ľahkých po mimoriadne a svojbytné víno pre náročných konzumentov.

Najznámejšie regióny

 • Toskánsko (Toscana)

  Toskansko

  Toskánsko je srdcom talianskeho vinohradníctva a domovom novej vlny talentovaných vinárov.

 • Piemont (Piemonte)

  Piemont

  V charaktere piemontských vín sa odráža jedinečné podnebie ovplyvnené priľahlými horami.

 • Sicília (Sicilia)

  Sicilia

  Slnko, teplo, minimum zrážok a zloženie pôdy dávajú základ vzniku elegantných druhov vína s výraznou vôňou.

 • Benátsko (Veneto)

  Benatsko

  Benátsko patrí k najproduktívnejším vinárskym oblastiam a ponúka pestrú paletu vín rozličných štýlov.Viac o talianskych vínach

 • Apelačný systém

  Každý z dvadsiatich vinárskych regiónov Talianska produkuje unikátne druhy vína, v ktorých charaktere sa prejavujú rozdielne klimatické podmienky a spôsob pestovania jednotlivých odrôd viniča. Taliansky systém triedenia vína vychádza rovnako ako v prípade Francúzska z tzv. románskeho vzoru. Pri klasifikácii sa nezohľadňujú odrody a cukornatosť hrozna, ale ich pôvod a špecifiká konkrétnej vinice. Zaradenie do príslušnej kategórie a právo používať konkrétne označenie podlieha normám stanoveným vinárskym zákonom.

 • Kategórie vín

  Označenie Vino nesú jednoduché stolové vína určené na bežnú konzumáciu a každodennú spotrebu. Skratka I.G.C./I.G.P. označuje zemské vína vyššej kvality a garantovaného pôvodu, ktoré musia byť okrem iného vyrobené z predpísaných odrôd. Víno z kategórie  D.O.C./D.O.P. podlieha prísnym kontrolám z hľadiska pôvodu, výnosu, dĺžky zrenia a akosti. Známkou najvyššieho stupňa kvality je D.O.C.G., ktorá zahŕňa prísnejšie výrobné predpisy, nižšie maximálne výnosy a tiež dlhšie zrenie.

 • Vinárske pojmy

  Na etiketách talianskych vín sa môžete stretnúť s výrazmi, ktoré charakterizujú ich vlastnosti, pôvod alebo spôsob výroby. Obsah zvyškového cukru približujú pojmy secco (suché), semisecco (polosuché, polosladké), abbocato (polosuché až polosladké), amabile (polosladké) a dolce (veľmi sladké). Víno vyššej kvality môže niesť prívlastok Fiore, ďalej Classico (víno najlepšej polohy D.O.C. zóny) alebo Riserva/Riserva Speciale (D.O.C. víno dlhodobo zrejúce v dubovom sude). Vína vyrobené sceľovaním viacerých odrôd (tzv. cuveé) sa označujú termínom uvaggio.

Služby pre vás

Vinotéky METRO vedú skúsení someliéri, ktorí vám odporučia nielen samotné víno, ale aj vhodné kombinácie s pokrmami. Majiteľom gastronomických prevádzok pomôžu tiež so zostavením a realizáciou vínneho lístka. Pravidelne organizujeme ochutnávky, počas ktorých máte možnosť sa zoznámiť so zaujímavými druhmi vína z nášho sortimentu.

Tipy z nášho sortimentu

 • Chianti riserva D.O.C.G. Conte Supremo

  Chianti riserva

  Talianske víno získava svoju nezameniteľnú chuť dlhým zrením v dubových sudoch.