Ponuka šumivých vín vyrobených na Slovensku sa každý rok rozširuje a ich obľuba medzi zákazníkmi neustále stúpa. Súčasne rastie ich kvalita, čo dokazujú ocenenia z domácich i zahraničných súťaží. V sortimente METRO je pre vás pripravený pestrý výber šumivých vín z produkcie domácich vinárov, ktoré nielenže zastúpia úlohu slávnostného prípitku či aperitívu, ale uplatnia sa aj pri snúbení s vybranými pokrmami.

Viac o tuzemských šumivých vínach

 • Ako sa vyrábajú

  Šumivé vína vznikajú druhotným kvasením, a to buď priamo vo fľaši (tzv. šampanská metóda), alebo v uzavretých tankoch, keď sa víno následne stáča do fliaš (Charmatova metóda). Na Slovensku je rozšírenejší druhý postup, ale výrobcov, ktorí volia klasickú metódu, stále pribúda.

 • Slovenská kvalita

  K tradičným a úspešným výrobcom patrí spoločnosť Hubert J. E., ktorej história siaha až do 19. storočia. Medailami ovenčené sekty ponúkajú aj Vinárske závody Topoľčianky, Víno Nitra a mnoho ďalších. Popri klasických sektoch z bielych odrôd si získavajú čoraz väčšiu obľubu varianty rosé či blanc de noir.

 • Podávanie

  Chuť a aróma šumivého vína sa najlepšie rozvinie vo vysokých štíhlych pohároch, tzv. flautách, ktoré sa plnia do polovice alebo maximálne do dvoch tretín. Teplota podávania sa pri konkrétnych druhoch mierne líši a pohybuje sa medzi 4 – 10 °C. Väčšina výrobcov uvádza túto informáciu na etikete.

Služby pre vás

Vinotéky METRO vedú skúsení someliéri, ktorí vám odporučia nielen samotné víno, ale aj vhodné kombinácie s pokrmami. Majiteľom gastronomických prevádzok pomôžu tiež so zostavením a realizáciou vínneho lístka. Pravidelne organizujeme ochutnávky, počas ktorých máte možnosť sa zoznámiť


Ďalšie vinárske oblasti a vína

 • Alsasko (Alsace)

  Alsace

  Alsasko leží v severovýchodnom výbežku Francúzska, v jeho produkcii dominuje biele víno.

 • Toskánsko (Toscana)

  Toskansko

  Toskánsko je srdcom talianskeho vinohradníctva a domovom novej vlny talentovaných vinárov.

 • Mikulovská podoblasť

  Mikulovska podoblast

  Excelentné vína z mikroregiónu Pálava patria k pýcham moravského vinárstva.

 • Veľkopavlovická podoblasť

  Velkopavlovicka podoblast

  História pestovania viniča hroznorodého v tomto kraji siaha až do obdobia Veľkomoravskej ríše.


Tipy z nášho sortimentu

 • Hubert de luxe rosé, Hubert J. E.

  Hubert de luxe

  Elegantný ružový sekt vyrobený z odrody Tramín červený má lahodnú chuť lesného ovocia a skvele sa hodí k ľahkým dezertom.

 • Sekt 1933, Château Topoľčianky

  Sekt

  Svieže víno z odrôd Chardonnay a Rulandské modré vo verzii blanc de noir. Hodí sa k syrom, údeným špecialitám a rybám.