Šumivé vína alebo sekty sú ideálnym spoločníkom pri slávnostných príležitostiach, skvele sa však uplatnia aj ako aperitív, ktorý pred jedlom správne naladí chuťové bunky. Označenie šampanské, ktoré sa často a nesprávne používa pre rozličné druhy sektov, je od roku 1908 chránenou značkou a prináleží šumivým vínam vyrobeným klasickou metódou výhradne vo francúzskej oblasti Champagne. V sortimente METRO nájdete pestrú ponuku sektov z domácej aj zahraničnej produkcie vrátane presláveného francúzskeho originálu.

Vyberte siViac o šumivých vínach

 • Suché, alebo sladké

  Obsah cukru v šumivom víne približujú francúzske výrazy na etiketách. Najnižší obsah cukru značí brut nature (cukor pod 3 g/l, do druhotného kvasenia sa nepridáva žiadny cukor), ďalej extra brut (cukor 0-6 g/l), brut (cukor pod 12 g/l), extra sec (cukor 12-17 g/l), sec (cukor 17-32 g/l), demi-sec (cukor 32-50 g/l) a doux (cukor nad 50 g/l). Podľa vyhlášky Štátnej veterinárnej a potravinovej správy sa v prípade, že obsah cukru odôvodňuje použitie dvoch výrazov, vyberie len jeden.

 • Šumivé nie je perlivé

  Perlivé vína sú často nesprávne zamieňané za šumivé. Zásadný rozdiel medzi nimi je tlak vo fľaši, ktorý ovplyvňuje intenzitu perlenia. Šumivé vína by mali dosahovať tlak min. 3 atmosféry, tlak perlivých vín sa pohybuje v rozmedzí 1-2,5 atmosféry. V sekte vzniká oxid uhličitý druhotným kvasením cukrov, ktoré sú do základného, prvotne kvaseného vína pridané vo forme tirážneho likéru. Perlivé vína sú vo väčšine prípadov sýtené umele.

 • Veľkosť fliaš

  Sekty sa plnia do fliaš rôznych veľkostí a zákazníci si tak môžu vybrať podľa potreby a príležitosti, pri ktorej sa bude šumivé víno podávať. Najčastejšou voľbou je klasická „sedmička“, fľaše s menším objemom sú vhodné na piknik alebo záhradné párty a ozdobou veľkolepej oslavy sa bezpochyby stane pätnásťlitrová fľaša nazývaná Nabuchodonozor.

Služby pre vás

Vinotéky METRO vedú skúsení someliéri, ktorí vám odporučia nielen samotné víno, ale aj vhodné kombinácie s pokrmami. Majiteľom gastronomických prevádzok pomôžu tiež so zostavením a realizáciou vínneho lístka. Pravidelne organizujeme ochutnávky, počas ktorých máte možnosť sa zoznámiť so zaujímavými druhmi vína z nášho sortimentu.

Tipy z nášho sortimentu

 • R&L Legras Blanc de Blancs Grand cru Champagne

  RL Legras Blanc

  Prvotriedne šampanské, ktoré má v ponuke rad reštaurácií s michelinskou hviezdou.