Na južných svahoch Krupinskej pahorkatiny a vyvýšených polohách Ipeľskej nížiny sa rozprestiera Stredoslovenská vinohradnícka oblasť. Tvorí ju celkovo sedem podoblastí – ipeľská, hontianska, vinická, modrokamenská, fiľakovská, gemerská a tornaľská. Vplyvom rozdielnych klimatických podmienok vznikajú v jednotlivých častiach oblasti jedinečné vína, v ktorých chuti a vôni sa prejavuje osobitý charakter tunajšieho kraja.

Viac o Stredoslovenskej oblasti

 • Biele vína

  Bielym vínam kraľuje Tramín červený, nasledovaný odrodami Rizling vlašský, Veltlín zelený a Rulandské biele. Vysokú kvalitu dosahujú aj odrodové vína Müller Thurgau a Chardonnay. Charakteristickým znakom tunajších bielych vín je plná chuť a aróma lúčnych kvetov.

 • Červené vína

  Vína vyrobené z modrých odrôd sú pýchou oblasti a dosahujú úspechy aj na vinárskych súťažiach. K najvýraznejším predstaviteľom patrí Frankovka modrá a Cabernet Sauvignon, dobre sa tu darí aj odrodám Modrý Portugal a Svätovavrinecké.

 • Prírodné podmienky

  V južnej časti stredoslovenskej oblasti prevláda teplé a suché podnebie s miernou zimou. V severnej časti panujú drsnejšie podmienky s chladnejšou zimou a vyššou vlhkosťou. Pôda je ílovito-hlinitá až hlinitá a dáva základ plným vínam s výraznou mineralitou.

Služby pre vás

Vinotéky METRO vedú skúsení someliéri, ktorí vám odporučia nielen samotné vína, ale aj vhodné kombinácie s pokrmami. Majiteľom gastronomických prevádzok pomôžu so zostavením a zhotovením vínneho lístka. Pravidelne organizujeme ochutnávky, počas ktorých máte možnosť sa oboznámiť so zaujímavými vínami z nášho sortimentu. V prípade hlbšieho záujmu o vína môžete navštíviť náš someliérsky kurz.


Ďalšie vinárske oblasti a vína

 • Côtes du Rhône

  Cotes du Rhone

  Rozľahlá oblasť pozdĺž rieky Rhône poskytuje pestrú škálu vín rozličných charakteristík a štýlov.

 • Alsasko (Alsace)

  Alsace

  Alsasko leží v severovýchodnom výbežku Francúzska, v jeho produkcii dominuje biele víno.

 • Mikulovská podoblasť

  Mikulovska podoblast

  Excelentné vína z mikroregiónu Pálava patria k pýcham moravského vinárstva.

 • Talianske šumivé vína

  Talianske sumive vina

  Talianskym šumivým vínam dominuje Prosecco vyrobené z bieleho hrozna odrody Glera.


Tipy z nášho sortimentu

 • Tramín červený, výber z hrozna, Movino

  Tramín červený

  Prívlastkové víno s korenistou vôňou a harmonickou dochuťou sa dobre snúbi s ázijskými špecialitami, studenými predjedlami a dezertmi.