Nitrianska vinohradnícka oblasť je najrozmanitejším vinárskym regiónom s dlhou tradíciou – najstaršie historické zmienky o pestovaní viniča na Slovensku pochádzajú práve odtiaľ. Vďaka rôznorodosti prírodných podmienok v jednotlivých podoblastiach zahŕňa najvyšší počet vzájomne odlišných a lokálne špecifických viníc, čo sa odráža aj v pestrosti pestovaných odrôd. Oblasť zahŕňa celkovo deväť podoblastí – nitriansku, pukaneckú, radošinskú, šintavskú, tekovskú, vrábeľskú, zlatomoravskú, želiezovskú a žitavskú.

Viac o nitrianskej oblasti

 • Biele vína

  V produkcii výrazne prevažujú biele odrody, z ktorých majú najväčšie zastúpenie Rizling vlašský, Veltlínske zelené, Silvánske zelené, Tramín červený a Rulandské biele. Pestuje sa aj mnoho ďalších obľúbených odrôd, ako sú Müller Thurgau, Chardonnay či Rulandské šedé.

 • Červené vína

  Modré odrody sú v nitrianskej vinohradníckej oblasti zastúpené približne z 15 %. Medzi najpestovanejšie sa radí Frankovka modrá, Cabernet Sauvignon, Svätovavrinecké, Alibernet a Rulandské modré.

 • Prírodné podmienky

  Teplé podnebie s miernou zimou a dostatkom slnka dáva základ vysokokvalitným vínam. K ich osobitému charakteru prispieva zloženie hlinitých a ílovito-hlinitých pôd s vysokým obsahom skeletu a minerálnych zložiek.

Služby pre vás

Vinotéky METRO vedú skúsení someliéri, ktorí vám odporučia nielen samotné vína, ale aj vhodné kombinácie s pokrmami. Majiteľom gastronomických prevádzok pomôžu so zostavením a zhotovením vínneho lístka. Pravidelne organizujeme ochutnávky, počas ktorých máte možnosť sa oboznámiť so zaujímavými vínami z nášho sortimentu. V prípade hlbšieho záujmu o vína môžete navštíviť náš someliérsky kurz.


Ďalšie vinárske oblasti a vína

 • Côtes du Rhône

  Cotes du Rhone

  Rozľahlá oblasť pozdĺž rieky Rhône poskytuje pestrú škálu vín rozličných charakteristík a štýlov.

 • Alsasko (Alsace)

  Alsace

  Alsasko leží v severovýchodnom výbežku Francúzska, v jeho produkcii dominuje biele víno.

 • Mikulovská podoblasť

  Mikulovska podoblast

  Excelentné vína z mikroregiónu Pálava patria k pýcham moravského vinárstva.

 • Talianske šumivé vína

  Talianske sumive vina

  Talianskym šumivým vínam dominuje Prosecco vyrobené z bieleho hrozna odrody Glera.


Tipy z nášho sortimentu

 • Frankovka modrá, neskorý zber, Vinárske závody Topoľčianky

  Frankovka modrá

  Ľahké víno s ovocnou chuťou a vôňou sa dobre snúbi s kačicou či husou a hodí sa aj k pečenému a grilovanému bravčovému mäsu.

 • Rulandské biele, výber z hrozna, Vinárstvo Trnovec

  Rulandské biele

  Víno výraznej chuti s príjemnou vôňou zrelého letného ovocia dobre ladí s teľacím mäsom a zeleninovými polievkami.