Malokarpatská oblasť je najrozsiahlejšou a súčasne najvýznamnejšou vinárskou oblasťou na Slovensku. Zahŕňa 12 vinárskych podoblastí, ktoré sa rozkladajú v troch regiónoch s rozličnými klimatickými a pôdno-geologickými podmienkami. Vďaka špecifickému prostrediu tu vznikajú ušľachtilé vína s jedinečným charakterom. Modré odrody sú zastúpené v menšej miere, v produkcii prevažujú predovšetkým vína z bielych odrôd. V oboch prípadoch ide o vysokokvalitné a charakterné vína, z ktorých mnohé nesú certifikát chráneného označenia pôvodu alebo známku najvyššej kvality D.S.C.

Viac o malokarpatskej vinohradníckej oblasti

 • Biele vína

  Najpestovanejšou bielou odrodou v celej oblasti je Veltlínske zelené. Dobre sa tu darí aj odrodám Rizling vlašský, Silvánske zelené či Dievčie hrozno a presadzujú sa aj Chardonnay a Muškát moravský.

 • Červené vína

  Modrým odrodám dominuje Frankovka modrá, ktorá sa podávala ako výnimočný nápoj už za čias Márie Terézie. Rozšírený je tiež Modrý Portugal a zastúpenie majú aj pôvodné slovenské odrody Dunaj, Rudava a Váh.

 • Prírodné podmienky

  Krajina rozkladajúca sa na svahoch Malých Karpát poskytuje priaznivé podmienky na pestovanie viniča. V charaktere vína sa odráža dostatok slnka a optimálne zloženie pôdy – v juhovýchodnej časti prevažujú ťažšie, hlinité pôdy, v severozápadnej časti ľahšie pôdy s vyšším podielom piesku.

Služby pre vás

Vinotéky METRO vedú skúsení someliéri, ktorí vám odporučia nielen samotné vína, ale aj vhodné kombinácie s pokrmami. Majiteľom gastronomických prevádzok pomôžu so zostavením a zhotovením vínneho lístka. Pravidelne organizujeme ochutnávky, počas ktorých máte možnosť sa oboznámiť so zaujímavými vínami z nášho sortimentu. V prípade hlbšieho záujmu môžete navštíviť náš someliérsky kurz.


Ďalšie vinárske oblasti a vína

 • Côtes du Rhône

  Cotes du Rhone

  Rozľahlá oblasť pozdĺž rieky Rhône poskytuje pestrú škálu vín rozličných charakteristík a štýlov.

 • Alsasko (Alsace)

  Alsace

  Alsasko leží v severovýchodnom výbežku Francúzska, v jeho produkcii dominuje biele víno.

 • Mikulovská podoblasť

  Mikulovska podoblast

  Excelentné vína z mikroregiónu Pálava patria k pýcham moravského vinárstva.

 • Talianske šumivé vína

  Talianske sumive vina

  Talianskym šumivým vínam dominuje Prosecco vyrobené z bieleho hrozna odrody Glera.


Tipy z nášho sortimentu

 • Rizling Rýnsky, výber z hrozna, Vinohradníctvo Pavelka a syn

  Rizling Rýnsky

  Výrazné víno so sviežim ovocno-lipovým buketom sa ideálne hodí k hydine, bravčovému mäsu a syrom.

 • Gewürtztraminer, Elesko, a.s.

  Gewürtztraminer, Elesko, a.s.

  Svieže víno iskrivej zelenožltej farby charakterizuje intenzívna korenistá vôňa a dlhá dochuť exotického ovocia.