Slovensko leží v severnej časti európskej vinohradníckej oblasti a pestovanie viniča a výroba vína tu majú dlhú tradíciu. Celková plocha vinohradov predstavuje v súčasnosti 22 hektárov, ktoré sa rozkladajú v šiestich vinohradníckych oblastiach – malokarpatskej, južnoslovenskej, nitrianskej, stredoslovenskej, východoslovenskej a Tokaji. Špecifické prírodné a klimatické podmienky jednotlivých regiónov dávajú základ bielym, červeným aj ružovým vínam s osobitým charakterom. V sortimente METRO nájdete široký výber vín z produkcie slovenských vinárov – pestré portfólio zahŕňa vína obľúbených značiek i menej známych výrobcov a ponúkame aj exkluzívne kolekcie malých vinárstiev.

Najznámejšie regiónyViac o slovenských vínach

 • METRO Víno roka

  Spoločnosť METRO je generálnym partnerom súťaže METRO Víno roka. V tohtoročnom jubilejnom 10. ročníku hodnotila odborná porota celkovo 201 prihlásených vzoriek, ktorým udelila hodnotenie v súlade s pravidlami Medzinárodnej únie enológov. Najlepším slovenským vínom roka 2014 sa stal Alibernet, 2012, výber z hrozna, striebornú priečku obsadil Rizling rýnsky, 2012, výber z hrozna (oboje značky Château Topoľčianky) a na treťom mieste sa umiestnil Prestige Sauvignon, 2013, neskorý zber z vinárstva Víno Matyšák.

 • Malé vinárstva

  Obľuba menších vinárstiev v posledných rokoch výrazne stúpa. Často ide o rodinné podniky, kde sa vinárske remeslo odovzdáva z generácie na generáciu a ich produkcia zvyčajne nepresahuje 150-tisíc litrov ročne. Práve táto exkluzivita spojená s vysokou kvalitou vín prináša vínam úspech medzi konzumentmi. Tím našich profesionálnych someliérov priebežne dopĺňa sortiment o kvalitné odrody alebo ročníky z produkcie menších vinárstiev, vrátane exkluzívnych kolekcií.

 • DSC vína

  V označovaní slovenských vín sa vychádza z ich pôvodu a originality konkrétnej apelácie, čo je ohraničené územie, na ktorom sa víno vyrába z určitých odrôd a presne stanoveným postupom. Vína so zemepisným označením (CHZO) a chráneným označením pôvodu (CHOP) dopĺňajú produkty s certifikáciou D.S.C. (Districtus Slovakia Controllatus), ktorá označuje vína s chráneným označením pôvodu najvyššej kvality zo slovenských apelácií.

Služby pre vás

Vinotéky METRO vedú skúsení someliéri, ktorí vám odporučia nielen samotné vína, ale aj vhodné kombinácie s pokrmami. Majiteľom gastronomických prevádzok pomôžu so zostavením a zhotovením vínneho lístka. Pravidelne organizujeme ochutnávky, počas ktorých máte možnosť sa oboznámiť so zaujímavými vínami z nášho sortimentu. V prípade hlbšieho záujmu môžete navštíviť náš someliérsky kurz.

Tipy z nášho sortimentu

 • Chardonnay „1“ D.S.C., Elesko, a. s.

  Chardonnay „1“ D.S.C., Elesko, a. s.

  Víno roka 2013 vyniká plnou ovocnou chuťou a pikantnou vôňou s tónmi marhúľ a limetiek.

 • Frankovka modrá, Víno Matyšák, s. r. o.

  Frankovka modrá, Víno Matyšák, s. r. o.

  V chuti tohto elegantného vína tmavorubínovej farby dominujú čerešne a horká čokoláda.