Vína z údolia rieky Rhône sa vyznačujú plnou, bohatou a korenitou chuťou a ich popularita je v súčasnosti na veľkom vzostupe. Vinárska oblasť Côtes du Rhône sa skladá z dvoch základných častí, ktoré sú veľmi odlišné, čo sa týka štýlu aj charakteristík vína, ktoré produkujú. Severná oblasť, pre ktorú sú typické strmé, úzke pruhy viníc pozdĺž brehov rieky Rhône, začína približne 15 km na juh od Lyonu pri meste Vienne a končí pri meste Valence. Južná oblasť je široké územie vinúce sa pozdĺž toku rieky Rhône od mesta Montelimar do okolia Avignonu. Medzi najznámejšie apelácie tohto regiónu patrí Chateauneuf-du-Pape, Gigondas a Vacqueras.

Viac o Côtes du Rhône

 • Biele vína

  V severnej oblasti Rhône je hlavnou bielou odrodou Viognier, medzi vedľajšie patrí Marsanne a Roussanne. V južnej časti sa okrem spomenutých pestuje Bourboulenc, Clairette, Grenache blanc a Picpoul.

 • Červené vína

  Hlavnú rolu v produkcii červených vín hrá v prípade severnej oblasti Rhône odroda Syrah, v južnej oblasti Rhône je to ďalej Cinsault, Counoise, Grenache, Mourvèdre, Muscardin, Terret noir a Vaccarese.

 • Prírodné podmienky

  Podnebie je kontinentálne s vplyvom Stredozemného mora. Južnú oblasť Rhône viac ohrozujú prudké búrky a mistrály, pred ktorými sú vinice chránené vysadenými cyprusmi a topoľmi.

Služby pre vás

Vinotéky METRO vedú skúsení someliéri, ktorí vám odporučia nielen samotné víno, ale aj vhodné kombinácie s pokrmami. Majiteľom gastronomických prevádzok pomôžu tiež so zostavením a realizáciou vínneho lístka. Pravidelne organizujeme ochutnávky, počas ktorých máte možnosť sa zoznámiť so zaujímavými druhmi vína z nášho sortimentu.


Ďalšie vinárske oblasti a vína

 • Piemont (Piemonte)

  Piemont

  V charaktere piemontských vín sa odráža jedinečné podnebie ovplyvnené priľahlými horami.

 • Burgundsko (Bourgogne)

  Burgundsko

  Burgundsko sa pýši vínami zvučných mien vyrábanými predovšetkým z odrôd Chardonnay a Pinot Noir.

 • Mikulovská podoblasť

  Mikulovska podoblast

  Excelentné vína z mikroregiónu Pálava patria k pýcham moravského vinárstva.

 • Talianske šumivé vína

  Talianske sumive vina

  Talianskym šumivým vínam dominuje Prosecco vyrobené z bieleho hrozna odrody Glera.