Burgundsko sa radí medzi najznámejšie vinárske regióny sveta. Vinič sa pestuje v troch oblastiach: Yonne, Côte d'Or a Saône-et-Loire. Celková výmera viníc činí takmer 24 000 hektárov a ročne sa tu vyrobí približne 1,3 milióna hektolitrov vína. Medzi najznámejšie podoblasti patrí Chablis, Côte de Nuits, Côte de Beaune, Mâconnais a tiež Beaujolais – kraj preslávený mladým vínom Beaujolais Nouveau, ktoré sa svetu slávnostne predstavuje každý tretí novembrový štvrtok.

Viac o Burgundsku

 • Biele vína

  V burgundskej produkcii bielych vín hrajú hlavnú rolu odrody Chardonnay a Aligoté. Medzi vedľajšie odrody sa radí Pinot blanc, Sauvignon blanc a Melon de Bourgogne.

 • Červené vína

  Na výrobu červených vín, ktoré Burgundsku prinášajú slávu na celom svete, sa používajú najmä odrody Pinot noir a Gamay, ďalej napríklad Pinot gris, Pinot liébault, Tressot a César.

 • Prírodné podmienky

  V charaktere tamojších vín sa odráža mierna kontinentálna klíma, leto je však menej stabilné než v južných vinárskych pásmach. Pôda prevláda vápencová, miestami je ílovitá alebo piesčitá.

Služby pre vás

Vinotéky METRO vedú skúsení someliéri, ktorí vám odporučia nielen samotné víno, ale aj vhodné kombinácie s pokrmami. Majiteľom gastronomických prevádzok pomôžu tiež so zostavením a realizáciou vínneho lístka. Pravidelne organizujeme ochutnávky, počas ktorých máte možnosť sa zoznámiť so zaujímavými druhmi vína z nášho sortimentu.


Ďalšie vinárske oblasti a vína

 • Znojemská podoblasť

  Znojemska podoblast

  Za nezameniteľnú korenitú chuť a plnosť vďačia tamojšie vína ideálnym klimatickým podmienkam.

 • Bordeaux

  Bordeaux

  Najväčšia a najúspešnejšia apelácia Francúzska je symbolom významných vín a vzorom pre celý vinársky svet.

 • Sicília (Sicilia)

  Sicilia

  Slnko, teplo, minimum zrážok a zloženie pôdy dávajú základ vzniku elegantných druhov vína s výraznou vôňou.

 • Benátsko (Veneto)

  Benatsko

  Benátsko patrí k najproduktívnejším vinárskym oblastiam a ponúka pestrú paletu vín rozličných štýlov.