Územie najslávnejšej vinárskej oblasti sveta sa nachádza na juhozápade Francúzska. Tiahne sa od severu k juhovýchodu od širokého ústia rieky Gironde do Atlantiku, proti prúdu až k sútoku riek Garonne a Dordogne, potom k mestu Bordeaux a odtiaľ pozdĺž povodia oboch riek a okolia mesta Libourne. Klimatické podmienky spĺňajú všetky predpoklady na úspešný rast viniča. Jednotlivé územia sú špecificky obdarené rôznorodou geologickou štruktúrou, ktorá prispieva k ohromnej rozmanitosti každej z apelácií. Medzi najznámejšie podoblasti patrí Médoc, Saint-Estèphe, Pauillac, Saint-Julien a Margaux.

Viac o Bordeaux

 • Biele vína

  Najdôležitejšou bielou odrodou z hľadiska kvality a rozsahu pestovania je Sémillon. Významné postavenie má na tamojších viniciach tiež Sauvignon blanc.

 • Červené vína

  Na ľavom brehu je dominantnou odrodou Cabernet Sauvignon, na pravom brehu prevažuje Merlot. Medzi vedľajšie odrody patrí napríklad Cabernet franc, Malbec a Petit Verdot.

 • Prírodné podmienky

  Mierne atlantické podnebie prináša dostatok zrážok, Stredofrancúzsky masív chráni územie pred mrazmi pevniny a veľká plocha Landských lesov udržiava klimatickú rovnováhu tohto regiónu.

Služby pre vás

Vinotéky METRO vedú skúsení someliéri, ktorí vám odporučia nielen samotné víno, ale aj vhodné kombinácie s pokrmami. Majiteľom gastronomických prevádzok pomôžu tiež so zostavením a realizáciou vínneho lístka. Pravidelne organizujeme ochutnávky, počas ktorých máte možnosť sa zoznámiť so zaujímavými druhmi vína z nášho sortimentu.


Ďalšie vinárske oblasti a vína

 • Piemont (Piemonte)

  Piemont

  V charaktere piemontských vín sa odráža jedinečné podnebie ovplyvnené priľahlými horami.

 • Burgundsko (Bourgogne)

  Burgundsko

  Burgundsko sa pýši vínami zvučných mien vyrábanými predovšetkým z odrôd Chardonnay a Pinot Noir.

 • Francúzske šumivé vína

  Francuzske sumive vina

  Región Champagne je domovom najlepších a najušľachtilejších šumivých vín na svete.

 • Veľkopavlovická podoblasť

  Velkopavlovicka podoblast

  História pestovania viniča hroznorodého v tomto kraji siaha až do obdobia Veľkomoravskej ríše.