Alsasko leží v severovýchodnom výbežku Francúzska. Oblasť od zvyšku krajiny oddeľuje pohorie Vogézy a od susedného Nemecka rieka Rýn. Vplyvom historických udalostí sa tu výrazne prelínajú francúzske a nemecké vplyvy. Kombinácia kultúr sa odráža vo všetkých oblastiach – architektúre, jazyku, gastronómii a aj vo vinárstve, v ktorom sa uplatňujú základné odrody z oboch krajín. Alsasko je jedinou francúzskou oblasťou, ktorá si svoju povesť vybudovala na základe výroby čistých odrodových druhov vína, nie cuvée. Podnebie má vhodné najmä na pestovanie bielych odrôd viniča a biele víno tiež tvorí 95 % miestnej produkcie.

Viac o Alsasku

 • Biele vína

  Medzi významné biele odrody patrí Gewürztraminer, Muscat d´Alsace, Muscat ottonel, Tokay Pinot Gris, Riesling, Sylvaner, Pinot Alsace Grand blanc, Chardonnay a Chasselas.

 • Červené vína

  V celkovej tunajšej produkcii zaberajú červené vína len 5 % a jedinou modrou odrodou pestovanou na alsaských viniciach je Pinot noir alebo Rulandské modré.

 • Prírodné podmienky

  Pohorie Vogézy chráni vinice pred vplyvom Atlantiku. Po chladnej zime s častým snežením prichádza obvykle dlhé, suché a veľmi slnečné leto. V zložení pôdy prevažuje vápencový slieň.

Služby pre vás

Vinotéky METRO vedú skúsení someliéri, ktorí vám odporučia nielen samotné víno, ale aj vhodné kombinácie s pokrmami. Majiteľom gastronomických prevádzok pomôžu tiež so zostavením a realizáciou vínneho lístka. Pravidelne organizujeme ochutnávky, počas ktorých máte možnosť sa zoznámiť so zaujímavými druhmi vína z nášho sortimentu.


Ďalšie vinárske oblasti a vína

 • Burgundsko (Bourgogne)

  Burgundsko

  Burgundsko sa pýši vínami zvučných mien vyrábanými predovšetkým z odrôd Chardonnay a Pinot Noir.

 • Mikulovská podoblasť

  Mikulovska podoblast

  Excelentné vína z mikroregiónu Pálava patria k pýcham moravského vinárstva.

 • Toskánsko (Toscana)

  Toskansko

  Toskánsko je srdcom talianskeho vinohradníctva a domovom novej vlny talentovaných vinárov.

 • Veľkopavlovická podoblasť

  Velkopavlovicka podoblast

  História pestovania viniča hroznorodého v tomto kraji siaha až do obdobia Veľkomoravskej ríše.