Roquefort, ktorý si ako jeden z prvých francúzskych syrov vyslúžil označenie A.O.C., sa vyrába len v oblasti vápencového pohoria Combalou, ktoré je ideálnym miestom pre chov oviec z plemena Lacaune. Práve z ich mlieka polotvrdý syr s modrou plesňou vo vnútri hmoty vzniká. Typický vzhľad získava pomocou plesne Penicillium roqueforti, ktorá pokrýva steny vápencových jaskýň – tu sa syry máčajú v soľnom kúpeli, prepichujú, aby sa do nich dostal vlhký vzduch z okolia, a následne sa nechávajú minimálne tri mesiace zrieť.

Tipy z nášho sortimentu


Viac o syre Roquefort

 • Podávanie

  Roquefort skladujte v chladničke a približne hodinu pred konzumáciou ho premiestnite do prostredia s izbovou teplotou, aby mal dostatok času sa „nadýchnuť“. Krájať ho začnite až tesne pred podávaním.

 • Roquefort v studenej kuchyni

  Francúzsky syr z nepasterizovaného ovčieho mlieka možno podávať buď samotný s hroznovým vínom, stopkovým zelerom a čerstvými hruškami, alebo ako súčasť syrového taniera.

 • Roquefort v teplej kuchyni

  Tento syr sa uplatní v smotanovej omáčke k cestovinám a zemiakom a výborne chutí v kombinácii s hovädzím v minútkovej úprave. Vytvorí tiež chutnú náplň slaných koláčov a pečiva z lístkového cesta.

Garancia kvality

Francúzske syry patria medzi prvotriedne delikatesy z ponuky METRO. Ich výberu venujeme náležitú pozornosť, starostlivo volíme dodávateľa a kontrolujeme dodržiavanie všetkých predpísaných noriem týkajúcich sa ich prevozu aj skladovania. Vďaka tomu máte istotu špičkovej kvality všetkých ponúkaných produktov. Garanciou skvelej chuti je aj označenie A. O. C., ktoré zaručuje tradičný pôvod, charakteristický spôsob výroby a vynikajúce vlastnosti produktu.


Obľúbené syry

 • Brie

  Brie

  Mäkký syr s bielou ušľachtilou plesňou získava zrením výraznú chuť a arómu.

 • Mozzarella

  Mozzarella

  Pravá Mozzarella z byvolieho mlieka obsahuje až 50 % tuku v sušine.