Tilapia nílska (Oreochromis Niloticus, angl. nile tilapia) je sladkovodná ryba pochádzajúca pôvodne z Afriky, vďaka dobrej prispôsobivosti a malým nárokom na chov sa však vyskytuje na všetkých kontinentoch. Počet rýb chovaných v akvakultúrach však výrazne prevyšuje prirodzený výskyt. Najvýznamnejším producentom je Čína, časť tuzemského trhu pokrýva taktiež Poľsko a Brazília, farmové chovy však existujú aj v Českej republike.

Tilapia nílska

Tilapia nílska

Oreochromis Niloticus


Sezónnosť: nie

Pôvod: Poľsko

Metóda lovu/chovu: chov

Veľkosť: 0,3 – 1 kg/ks

Tučnosť: nízkaZnaky

Tilapia má mierne diskovitý tvar tela, pre ktorý je charakteristická neprerušená chrbtová plutva a výrazne vyvinuté prsné a ritné plutvy. Šupiny sú sfarbené do sivohneda, samce majú sfarbenie nápadnejšie. Dospelé jedince dorastajú do dĺžky 60 cm a môžu vážiť až 4 kg. Tilapia zle znáša chlad a preferuje teplejšie plytké vody, ktorých teplota sa pohybuje v rozmedzí 20 – 30 °C. Živí sa výhradne rastlinnou potravou, najmä planktónom.

Využitie

Tilapia poskytuje pevné biele mäso s jemne sladkastou chuťou, ktoré je obľúbené aj vďaka absencii kostí. Obsahuje o niečo viac tuku než iné biele ryby, vďaka tomu si však aj po tepelnej úprave zachováva šťavnatosť a chuť. V kuchyni je možné využiť ju na množstvo spôsobov – filety sa môžu smažiť v trojobale alebo cestíčku, opiecť na panvici aj pošírovať. Hodí sa na prípravu zapečených pokrmov a rybích polievok. Upiecť alebo grilovať sa dá aj celá ryba – potom sa často pred úpravou plní rôznymi ingredienciami, ako je citrón, čerstvé bylinky alebo najemno nakrájaná zelenina. Tilapiu je možné ochutiť rôznymi druhmi korenia – od jemnejších až po výrazné či ostré. Pri podávaní sa často dopĺňa omáčkami inšpirovanými ázijskou kuchyňou, takisto dobre obstoja aj v spoločnosti jemnejších variantov na báze smotany či masla.

Tipy zo sortimentu, akcie a cena


Čerstvé ryby v METRO

V METRO vám ponúkame len tie najčerstvejšie ryby a morské plody – pozrite sa, ako prebieha ich kontrola.

Filetovanie tilapie

Naučte sa filetovat ryby podľa nášho návodu. Tilapia môžete filetovat podobne ako morského vlka - pozrite sa, ako na to.


Kde kúpiť čerstvé ryby a morské plody

Nájsť najbližšiu predajňu alebo Prezerať sortiment