Šťuka severná (Esox lucius, angl. pike) je extrémne dravá sladkovodná ryba, ktorá má prekvapivo jemné, chudé a chutné mäso. Nepríjemné je iba veľké množstvo ostrých kostí v tvare Y – sú však prehľadne usporiadané v dvoch radoch a po tepelnej úprave ich je možné s trochou zručnosti ľahko vybrať. Šťuky sa vyskytujú v jazerách, veľkých rybníkoch a voľne plynúcich riekach takmer na všetkých svetadieloch. Striehnu skryté vo vodných rastlinách a širokou tlamou uchvátia akúkoľvek menšiu rybu plávajúcu okolo, vrátane príslušníkov vlastného druhu. Farmový chov je vzhľadom na šťučiu agresivitu pomerne náročný, je možné však chovať mierumilovné krížence šťuky obyčajnej a šťuky muskalungy.

Šťuka severná

Šťuka severná

Esox lucius


Sezónnosť: apríl – september

Pôvod: ČR

Metóda lovu/chovu: kruhové záťahové siete a čerene

Veľkosť: 1 – 4 kg/ks

Tučnosť: nízkaZnaky

Šťuka sa vyznačuje dlhým štíhlym telom s nepravidelnými svetlými škvrnami a výraznou chrbtovou plutvou prispievajúcou k rýchlemu pohybu a náhlym zmenám smeru. Sfarbenie sa líši podľa veku a miesta výskytu – šťuky môžu byť zelenkavé, žltkavé, sivé aj hnedé so svetlejšími bokmi a bruchom. Ďalším poznávacím znamením je široká špicatá tlama pripomínajúca zobák. Bežné exempláre dosahujú dĺžku okolo 50 cm, nájdu sa však aj 150 cm šťuky vážiace 35 kg.

Využitie

Jemné, svetlé, chudé (2 % tuku) a chutné mäso mladých šťúk sa uplatní pri pozvoľnom smažení, varení v pare, sous-vide, dusení, grilovaní, fritovaní, pečení v ceste, vcelku aj vo forme filiet. Solí sa až po úprave. Staršie exempláre sa hodia do plniek, pirohov, terín a knedličiek. V Európe sa šťuka najčastejšie plní bylinkami a plátkami citróna, obľúbená je aj slivková plnka alebo mandle a hrozienka. Osvedčili sa taktiež kombinácie s kôprom, chrenovou omáčkou, estragónom či feniklom. Priaznivci exotiky môžu vyskúšať zázvor a šafran. Rovnako ako ďalšie druhy rýb aj šťuka chutí v aspiku. Šťučia pečeň smažená s bylinkami a doplnená bielym chlebom či listovým šalátom poslúži ako vynikajúci predkrm.

Tipy zo sortimentu, akcie a cena


Čerstvé ryby v METRO

V METRO vám ponúkame len tie najčerstvejšie ryby a morské plody – pozrite sa, ako prebieha ich kontrola.

Filetovanie šťuky

Naučte sa filetovat ryby podľa nášho návodu. Šťuku môžete filetovat podobne ako morského vlka - pozrite sa, ako na to.


Kde kúpiť čerstvé ryby a morské plody

Nájsť najbližšiu predajňu alebo Prezerať sortiment