Sumček africký (Clarias gariepinus, angl. catfish africain) nazývaný taktiež klárius panafrický či clarias sa v poslednom čase teší stúpajúcej obľube. Voľne sa vyskytuje najmä v sladkých stojatých vodách v Afrike, Sýrii, v juhovýchodnej Ázii a na Madagaskare. Je možné sa s ním však stretnúť aj v Izraeli, južnom Turecku a taktiež v USA, kde bol umelo vysadený. Vďaka vysokým prírastkom a nenáročnosti na obsah kyslíka vo vode sa hojne a úspešne správa v akvakultúre predovšetkým v Maďarsku, Rusku a od roku 1990 aj v Českej

Klarias

Klarias

Clarias gariepinus


Sezónnosť: nie

Pôvod: ČR, Holandsko

Metóda lovu/chovu: chov

Veľkosť: 1 – 2 kg/ks

Tučnosť: strednáZnaky

Oproti sumcovi je menší, v prírode dorastá maximálne do dĺžky 120 cm. Napriek svojmu zdrobnenému názvu môže táto ryba hmotnosťou presiahnuť 40 kg, na trhu dostupní sumčekovia však zvyčajne vážia 2 – 3 kg. Pretiahnuté telo so širokou hlavou zakončenou dvoma pármi dlhých a dvoma pármi kratších fúzov nekryjú žiadne šupiny. Nízka chrbtová plutva sa tiahne takmer až od hlavy.

Využitie

Lahodné, šťavnaté a tučnejšie mäso s vysokým obsahom bielkovín má povesť kulinárskej špeciality, hodí sa podobne ako mäso sumca veľkého na pečenie, pošírovanie, dusenie aj smaženie. Skvelo chutí v klasickom trojobale, pivnom cestíčku či bylinkovej kruste. Filety je možné taktiež grilovať. Okrem absencie šupín je veľkou prednosťou sumčieho mäsa minimálny obsah kostí.

Tipy zo sortimentu, akcie a cena


Čerstvé ryby v METRO

V METRO vám ponúkame len tie najčerstvejšie ryby a morské plody – pozrite sa, ako prebieha ich kontrola.

Filetovanie Klariasa

Naučte sa filetovat ryby podľa nášho návodu. Sumčeky môžete filetovat podobne ako kapra - pozrite sa, ako na to.


Kde kúpiť čerstvé ryby a morské plody

Nájsť najbližšiu predajňu alebo Prezerať sortiment