Sépia obyčajná (Sepia officinalis, angl. cuttlefish) má mäkšie mäso než chobotnica. Najčastejšie sa vyskytuje v Stredozemnom mori a vo východných vodách Atlantického oceánu od Maroka po Nórsko. Väčšinu života strávi na morskom dne, kde sa dokáže zahrabať do piesku a jeho pomocou sa zamaskovať. V ohrození vypúšťa hustú atramentovú farbu, za ktorej clonou útočníkovi unikne. Hlavonožce (Cephalopoda) sa v zoologickom kmeni mäkkýšov (Mollusca) radia na najvyššiu priečku vyspelosti. Slúži im dobre vyvinutý zrak aj vyspelý mozog ukrytý v chrupavkovitej schránke. Tieto obratné dravce s tvrdými zobákovitými čeľusťami konzumujú kraby a ďalšie morské živočíchy aj s panciermi a škrupinami.

Sépia obyčajná

Sépia obyčajná

Sepia officinalis


Sezónnosť: nie

Pôvod: SV Atlantik

Metóda lovu/chovu: vlečné siete

Veľkosť: 0,1 – 1,5 kg/ks

Tučnosť: nízkaZnaky

Desaťramenatky, ku ktorým sépia patrí, majú okrem ôsmych kratších aj dve výrazne dlhšie chápadlá so štyrmi radmi prísaviek. Bývajú stočené, ale rýchle sa rozvinú v prípade, že sa objaví korisť. Hoci sa sépia, rovnako ako ostatné hlavonožce, radí medzi mäkkýše, pod chrbtom má vápnitý útvar nazvaný sépiová kosť. Sploštené oválne, na chrbte tmavo pruhované telo sa na bokoch mení na tenký plutvový lem. Brucho je svetlé. Dorastajú maximálne do 65 cm vrátane chápadiel.

Využitie

Čím menšia sépia, tým krehkejšie má mäso. Väčšie exempláre sa, rovnako ako chobotnice, naklepávajú. Je možné ich grilovať a smažiť (tu je potrebná rýchla úprava pri vysokej teplote, aby mäso nestvrdlo), alebo taktiež dusiť a plnené piecť v rúre. Konzumuje sa mäso z plášťa, ramien a chápadiel, z hlavy je možné pripraviť šaláty a exotické pokrmy z viacerých druhov rýb či morských plodov. Atrament je obľúbeným potravinárskym farbivom (využívaným napríklad pri cestovinách) s pozoruhodnou chuťou a schopnosťou zahustiť omáčky či polievky.


Čerstvé ryby v METRO

V METRO vám ponúkame len tie najčerstvejšie ryby a morské plody – pozrite sa, ako prebieha ich kontrola.

Odkiaľ dovážame ryby

Ryby a morské plody pre vás dovážame z celého sveta – pozrite sa na krátke video.